HABER-SEN’den ‘emekten yana bütçe’ talebi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
HABER-SEN Genel Başkanı Mesut Balcan, kış aylarıyla birlikte fatura kabuslarının başladığını belirterek, “emekten yana bütçe” taleplerini açıkladı.
Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN), “Geçinemiyoruz! Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz” talebiyle genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik ile bileşen sendikaların temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan HABER-SEN Genel Başkanı Mesut Balcan, “Ülke, asgari ücretliler ülkesine dönüştürüldü” dedi.
YÜKSEK FATURALAR 
Her güne yeni zamlarla uyandıklarını ve temel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını ifade eden Balcan, “Kışın kapıya dayanması ile elektrik-doğalgaz faturaları kâbusumuz yeniden başladı. Ülkeyi yönetenler yıllardır ‘memurlarla toplu sözleşme yapıyoruz, memuru, emekliyi enflasyona ezdirmiyoruz’ diyorlar. Ama her seferinde maaşlarımızı TÜİK enflasyonuna göre, hatta bunun altında arttırıyorlar. Bugün TÜİK rakamlarına göre yıllık enflasyon yüzde 83,5 ama bizim gerçekte yaşadığımız hayat pahalılığı bunun en az iki katı. Maaş artışlarımız sanal TÜİK enflasyonuna göre hem de 6 ay geriden yapılıyor. Yapılan sözde artışlar da daha cebimize girmeden adaletsiz gelir vergisi dilimleri ile geri alınıyor” şeklinde konuştu.
‘VERGİLER ZENGİNLERE AKTARILIYOR’
Mali, sosyal, özlük haklarının her geçen gün geriye doğru gittiğini, güvencesiz istihdam politikaları sonucunda çalışma yaşamında onlarca parçaya bölündüklerini söyleyen Balcan, “Artan yoksulluğumuz ve ağırlaşan yaşam koşullarında TBMM’de 2023 bütçesi görüşülüyor. Maaşlarımızdan ödeyeceğimiz vergilere; yararlanacağımız kamu hizmetinden, faturalarımıza kadar hayatımızın her alanı bütçe ile belirleniyor. Bütçeyi oluşturan hem dolaylı hem dolaysız vergiler bizlerden, halktan toplanıyor. Tüm vergi yükü bizim, halkın omuzlarında. Ama bizden toplanan vergiler bize ne insanca yaşamaya yetecek bir ücret ne de ‘yol, su, elektrik’ olarak dönüyor. Zenginlere, patronlara ‘muafiyet’, ‘istisna’, ‘teşvik’, ‘vergi indirimi’, ‘vergi affı’, ‘vergi barışı’ olarak aktarılıyor” diye belirtti.
TALEPLER 
Sermayeden değil, halktan, emekten yana bütçe taleplerini yineleyen Balcan, şunları söyledi: “Sadece son iki yıl içinde emeğin büyümeden aldığı pay yüzde 11,2 azalırken sermayenin payı ise yüzde 11,1 arttı. Ülke biz çalışanlar için bir ‘Asgari Ücretliler Ülkesine’ dönüştürüldü. Nitekim PTT, TRT, RTÜK ve CİB de çalışan emekçilerinde aldığı maaşlar günden güne eridi. Aynı zamanda ülkenin nüfusu artmasına rağmen kurumlarımıza yıllardır personel alımı gerçekleştirilmiyor.”
Balcan, taleplerini şöyle sıraladı:
“* İdari Hizmet Sözleşmeli (İHS) personel alımına son verilerek, güvencesiz çalışanlar koşulsuz kadroya alınmalıdır. ÇSGB yaptığı kadro çalışmasıyla PTT’yi de katmalıdır.
* PTT’nin Varlık Fonu’ndan çıkarılarak tekrardan Meclis ve Sayıştay denetimine tabii tutulup, nitelikli kamu hizmeti verir hale getirilmesi gerekmektedir.
* Talebimiz olan 3600 ek gösterge uygulamasının kapsamı genişletilmeli mutlaka PTT çalışanları için de hayata geçirilmelidir.
* Özel Hukuk Hükümlerine Tabi Personel uygulamasından vazgeçilmeli, TRT’ de kadrolu personel uygulamasına devam edilmelidir. ÖHT’li emekçiler de kadroya alınmalıdır.
* Temel tüketim maddelerine son bir yıl içinde yapılan zamların geri alınmasını, söz konusu maddelerden alınan KDV’nin sıfırlanmasını,
* Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergilerin gelir vergisi matrahından mahsup edilmesini,
* Tükettiğimiz her şeyden alınan dolaylı vergilerin düşürülmesini, gelir vergisi birinci dilim oranının yüzde 15 ten yüzde 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşların ücretlerin birinci vergi diliminde sabitlenmesini istiyoruz.”
HABER-SEN’den ‘emekten yana bütçe’ talebi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin