Emekli mitinginde ‘insanca yaşama yetecek ücret’ talebi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABR- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekli-Sen, Tüm Emekliler Sendikası ve Emekliler Dayanışma Sendikası, Ankara Anıtpark’ta “Büyük Emekli Mitingi” düzenledi. Düşük ücretler nedeniyle iktidara tepkinin olduğu mitinge, yoğun katılım dikkat çekti. Mitingde sık sık “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganı atıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, emeklilerin hak ettikleri aylığı alamadıklarını belirtti. Çerkezoğlu, yaşanan her türlü adaletsizliği ortadan kaldırmak için mücadele ettiklerine dikkat çekerek, “Emeklikte insanca yaşam haktır. Yıllarca EYT mağduriyetine karşı mücadele verdik. Bir yasa çıkardılar ama eksik bir yasa çıkardılar. AKP’nin 2008’de 5510 sayılı yasayla ortaya çıkan bütün adaletsizliklerin ortadan kaldırılması için mücadele ediyoruz. 696 sayılı KHK ile zorunlu olarak emekli edilen ve zorunlu emeklilik mağduru olan arkadaşlarımızla birlikte mücadele ediyoruz” dedi.

“Emekli olduktan sonra da insanca yaşayacağımız bir ücrete kavuşmak için mücadele ediyoruz” diyen Çerkezoğlu, Türkiye’de 7 bin 500 lira emekli aylığıyla yaşamak zorunda kalan 10 milyon emekli olduğu bilgisini verdi. Çerkezoğlu, “Biz biliyoruz ki bugün bu meydanda olan olmayan, bütün yoldaşlarımızla birlikte dayanışma içinde ama mutlaka birlik içinde bu mücadeleyi kazanacağız. Bizlerin mücadelesi, emeklilerin mücadelesi aynı zamanda çocuklarımızın, gençlerinin mücadelesidir. Memleket mücadelesidir” vurgusu yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ise, açlık sınırının altındaki ücretler nedeniyle iktidara sert tepki gösterdi. Taşçıer, “Bu ülkede şu an emeklilerin aldığı ücret neredeyse ölüm bedeli. Açlık sınırının üçte biri. Son 5 aylık enflasyonla birlikte, bugün bir emeklinin cebine giren gerçek ücret 5 bin lira. Bugün eğer açlık sınırı 14 bin liraysa sizin aldığınız ödenek, aslında ‘bu emekliler değil aç kalmak, ölüme mahkum edilsin’ anlayışının göstergesi. Bizler buna hayır diyoruz” diye belirtti.

MA

Emekli mitinginde ‘insanca yaşama yetecek ücret’ talebi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin