‘Eğitim emekçileri mücadelesinden vazgeçmeyecek’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Eğitim Sen, baskı ve saldırılara karşı haklı taleplerinden vazgeçmeyeceklerini belirterek, “Boyun eğmeyeceğiz” açıklaması yaptı.
Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun (ÖMK) Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) esastan görüşülürken, “Meslek Nöbeti” başlatan eğitim emekçileri, polis saldırısına uğradı. Eğitim sendikaları, ÖMK ve polis saldırılarına ilişkin Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) ve 13 eğitim sendikası, Genel Merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Büro Emekçileri Sendikası (BES) Merkez Yürütme Kurulu üyeleri katıldı.
AYM önünde gerçekleştirilen nöbet eylemine yönelik polis saldırısında 2 emekçinin gözaltına alınmasına tepki gösteren Eğitim Sen Genel Sekreteri İkram Atabay, emekçilerin sesini duyurmaya devam edeceklerini söyledi. Atabay, şöyle konuştu: “Sendika başkan ve yöneticilerinin taleplerini demokratik bir şekilde ifade etmesine izin vermeyen emniyet güçleri tarafından bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Aralarında Merkez Yürütme Kurulu üyelerimiz Ahmet Karagöz ve Simge Yardım’ın da bulunduğu çok sayıda sendika yöneticisi, ters kelepçe yapılarak gözaltına almıştır. Bu antidemokratik uygulamalara son verilmeli, arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Kendilerini hukukun ve kanunların üzerinde sananlar şunu çok iyi bilmelidir ki, haklı taleplerimizi her türlü baskı ve engellere rağmen savunmaya devam edecek, baskı ve tehditlere boyun eğmeyeceğiz.”
‘SENDİKAL HAK ARAYIŞLARINA BASKI’
Ankara’da sendikal hak talepleri bulunanların büyük bir baskı altında olduğuna dile getiren KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Basın açıklamalarımıza, kitlesel eylemlerimize orantısız güç ile müdahale ediliyor. Eğitim emekçilerinin 2 Kasım’da gerçekleştirdiği iş bırakma eylemi, AKP-MHP iktidar bloğu tarafından görünmez gelmiştir. İktidar körler sağırlar diyalogu içerisindedir. Bugün gözlerimiz Anayasa Mahkemesinde, evrensel hukuk normlarını dikkate alarak karar vereceğine inanıyoruz. Bu süreç takip ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
‘Eğitim emekçileri mücadelesinden vazgeçmeyecek’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin