DİSK’ten Bartın açıklaması: Öfkeliyiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
 40 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasına dair açıklama yapan DİSK, “öfkeli” olduklarını belirterek,“Çökmüş bir sistemin alternatifini yaratmak için mücadele edeceğiz” dedi.
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Bartın’ın Amasra ilçesinde 40 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasına dair yazılı açıklama yaptı. Son 20 yılda gerçekleşen Karaman, Kastamonu, Bursa, Balıkesir, Zonguldak, Elbistan, Soma, Ermenek, Siirt ve Şırnak’ta maden facialarda yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı. “Öfkeliyiz” denilen açıklamada, “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” ve “Gerekli önlemler alınacak” denildiğini fakat her şeyin eskisi gibi olduğu ve hiçbir önlemin alınmadığına dikkat çekildi.
ÖNLEM ALINMIYOR
Açıklamada, Soma katliamında yaşamını yitiren 301 işçinin canının sorumlusu olarak kimsenin yargılanmadığı anımsatılarak, önlemlerle bu faciaların önüne geçilebileceğini fakat hiçbir şekilde bunun yapılmadığı vurgulandı. Açıklamada, “Öfkeliyiz çünkü insan yaşamı için alınması gereken, aklın ve bilimin emrettiği önlemlerin, sadece ve sadece maliyet artmasın, işçilerin söz hakkı olmasın, kârlarımız azalmasın diye alınmadığının farkındayız” ifadelerine yer verildi.
‘AHLAK VE VİCDANA SIĞMAZ’
Türkiye Taşkömürü İşletmesi’ni yönetenlerin sorumluluklarını yerine getirmediği belirtilen açıklamada, “Bu kurumu yönetenlerin böylesine bir facianın sorumluluğunu üstlenmek bir yana, bu madendeki patlama riskine dikkat çeken Sayıştay raporu üzerinden polemik yapmasını hiçbir ahlak ve vicdan anlayışına sığdıramıyoruz” denildi.
MÜCADELE VURGUSU
Dayatılan “üretim zorlaması” ve “verimlilik politikası” sonucunda büyük katliamlara yol açıldığının altının çizildiği açıklamada, “Çökmüş bir sistemin alternatifini yaratmak için mücadele edeceğiz. İnsan onuruna yakışır bir çalışma yaşamı için bütün gücümüzle çaba sarf edeceğiz. Özgür ve demokratik bir sendikal alanın yaratılması, işçi sağlığı ve iş güvenliği için olmazsa olmaz koşuldadır. Bunu mutlaka sağlayacağız. En önemlisi daha fazla kâr için daha fazla kan dökmekten çekinmeyen bu vahşi sermaye düzenini yıkacak, emeğin Türkiye’sini kuracağız” denildi.
DİSK’ten Bartın açıklaması: Öfkeliyiz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin