Yıldız Teknik Üniversitesi’nde toplatılan 150 köpeğin akıbeti belirsiz

featured
Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Yerleşkesi. (Fotoğraf : Tolga Adanalı)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde yaşayan köpeklerin Ağustos 2023’ten beri toplanıp götürüldüğü ve toplanan köpeklerden haber alınamadığı belirtiliyor.

Duvar’dan Meral Candan’ın haberine göre Yıldız Teknik Üniversitesi HAYHAK (Hayvan Hakları) Kulübü üyesi Mustafa Akbaş, kampüste köpeklerin sayısının ağustos ayından bu yana azalmadığını belirtti. Son toplama işlemi ise 17 Aralık’ta gerçekleşmişti.

Kampüs içinde köpekler için özel bir barınak inşa edildiği bilinse de, bu durumun 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu‘na uygun olmadığını savunan Akbaş, toplanan köpeklerin aşılanıp, kısırlaştırıldıktan sonra alındıkları yere geri bırakılmasını talep ediyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, 2020 yılından bu yana üniversite rektörlüğünün yanı sıra YTÜ Yıldız Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. 19 Temmuz 2023 tarihinde YTÜ Üniversite Yönetim Kurulu tarafından Yılmaz’ın da onayıyla yayınlanan bir bildiride, üniversite yönetiminin köpeklerin kampüs içindeki yaşamlarına destek vermek ve öğrencilerin eğitimlerine güvenle devam etmelerini sağlamak için çaba harcadığı belirtilmişti.

 

Bu çerçevede, köpeklerin kampüs alanı içinde yaşayabilmeleri için özel yaşam alanları oluşturma çalışmaları yapılmıştı. Bildiride ayrıca, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili mevzuata uygun olarak hazırlandığı ve üniversite yönetim kurulu kararıyla tüm YTÜ kampüslerinde ve Teknopark bölgelerinde (Teknopark yönetimi ile iş birliği içinde) uygulamaya alındığı ifade ediliyor.

 

Yeşil Gazete

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde toplatılan 150 köpeğin akıbeti belirsiz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin