A101 depremzede işçileri ücretsiz izne çıkarıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Mağaza Market-Sen, market zinciri A101’in depremzede işçileri ücretsiz izne çıkaracağını belirterek, “Deprem bölgelerinde ücretli izin verilsin” talebinde bulundu.
Mereş merkezli depremlerin ardından birçok kentte büyük yıkımlar ve can kayıpları yaşandı. Mağaza ve Market İşçileri Sendikası (Mağaza Market-Sen), market zinciri A101’in deprem bölgesinde çalışan emekçilere 18 Şubat’a kadar ücretli izin verdiğini ancak ücretli iznin yarın itibariyle sona ereceğini açıkladı. Sendika açıklamasında, Hatay Kırıkhan ve deprem bölgesindeki diğer illerden sendikaya ulaşan emekçilerin yaşanan depremde maddi olarak büyük kayıplara uğradıklarını aktardıkları kaydedildi.
‘MAĞAZANIZI TERK ETMEYİN’ TALİMATI
A101’in ücretli izin bitiminde verdiği 15 günlük avansla işçilerin başka bir şehre yerleşerek iş bulmaya çalışacaklarına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Deprem bölgesinde yıkılan veya ağır hasar alan mağazalarda devletin herhangi bir denetimi bulunmuyor. İlk günlerde deprem, artçılarla bazı şehirlerde sürerken, A101’in bölge sorumluları işçilere ‘mağazanızı terk etmeyin’ talimatı verdi. Her ne felaket olursa olsun satışlardan, cirolardan kayıp yaşanmaması için az işçiyle 12 saate kadar çalıştırılarak canları hiçe sayıldı.”
‘A101 DEPREMDE CİROSUNU DÜŞÜNÜYOR’
İşçilerin deprem bölgesinden kendi imkanlarıyla ayrıldığına değinilen açıklamada, A101’in depremzedelerin öncelikli kabul edildikleri taktirde başka mağazada çalışabileceğini açıkladığı belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi: “Gördük ki A101 patronları, 10 şehirde yaşanan depremle ortaya çıkan yıkım ve enkazın ortasında hala kendi cirosunu düşünüyor. Uğradıkları zararı nereden karşılayacaklarının hesabını yapıyor. Bu bizi şaşırtmadı. Market işçilerinin bu depremde dahi patronlar için hiçbir önemi yok. İşçilere bu durumda ‘mağazan yıkılmamış. Ya çalışmaya devam et ya da kendine başka mağaza bul’ deniyor.”
‘İŞTEN ÇIKARMA YASAKLANMALI’ 
İşçilerin olağanüstü durumlarda ücretsiz izne çıkarılamayacağını vurgulanan açıklamada, işçilerin deprem bölgesinde bulunmaları nedeniyle ücretli izin haklarının mevcut olduğun hatırlatıldı. İşe alımların önceliğe bakılmadan yapılması gerektiği belirtilen açıklamada, şu talepler sıralandı: “Çalışmadığı günlerde maaşında kesintiler engellenmelidir. Devlet işçilerin ödemelerine katkıda bulunmalıdır. Depremden hasar almış olan mağazalarda işçilerin can güvenliği için derhal denetimler gerçekleştirilmeli önlemler alınmalıdır. Hasarlı binalarda işçilerin çalıştırılması yasaklanmalıdır. A101 ve tüm market işçilerinin üzerindeki en büyük enkaz, zincir market patronlarının kurduğu bu düzenin kendisidir. Bu enkazı hep birlikte zincir market patronlarının düzenine son vererek kaldırabiliriz. Deprem bölgesinde A101 İşçilerine ücretli için verilsin, işten çıkarmalar yasaklansın.”
A101 depremzede işçileri ücretsiz izne çıkarıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin