İSİG’den 2022 raporu: Bin 843 işçi yaşamını yitirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
2022 yılında yaşanan iş cinayetlerine ilişkin raporunu açıklayan İSİG, 1 yılda en az bin 843 işçinin hayatını kaybettiğini duyurdu.
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) 2022 yılında yaşanan işçi cinayetlerine ilişkin hazırladığı raporunu yayınladı. AKP’nin iktidarı boyunca 30 bin 546 işçinin hayatını kaybettiği belirtilen raporda, “MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği), TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği), TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) ve benzeri patronların yüzü gülerken ücretler eridi, sendikal hareket ve genel anlamda emek hareketi zayıflatıldı, grevler yasaklandı, kentler rant haline getirildi, doğa talan edildi ve binlerce işçi işyerlerinden eve geri dönemedi” denildi.
HER GÜN 5 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ
2022 yılında en az bin 843 iş cinayetinin yaşandığı ifade edilen raporda, her gün en az 5 işçinin yaşamını yitirdiğini aktardı. Raporda, “Tüm iş cinayetlerinde ölen işçilerin yüzde 5’i sendikalıdır tespitiyle ‘sendikalı olmak iş cinayetlerini önler’ diyebiliriz. Diğer yandan Amasra örneğini de değerlendirince ‘sadece sendikalı olmak yetmez örgütlü de olmak gerekir’ demek lazım. Zira iş cinayetlerini işçi örgütlülüğü, işçi denetimi önler; sendikaya üye olmak ve toplu sözleşme imzalamak, Soma’da olduğu gibi Amasra’da da bu örgütlülüğün ve denetimin hayata geçirilmediğini göstermişti” ifadeleri kullanıldı.
Raporda işçi cinayetlerinin en çok yaşandığı ilin, 256 işçi ölümüyle İstanbul olduğu kaydedilirken en az ölümlün ise 36 işçiyle Riha olduğu belirtildi.
İSİG’den 2022 raporu: Bin 843 işçi yaşamını yitirdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin