Tarsus’ta fabrika atıklarının yarattığı kirliliğe karşı eylem

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarsus’un Kemalpaşa Mahallesi’nde fabrika atıklarının yarattığı hava kirliliğine karşı defalarca belediyeye başvurduklarını fakat sonuç alamadıklarını belirten mahalleli, idari ve hukuki işlemlerin yapılmasını istedi.

Mersin’in Tarsus İlçesi Kemalpaşa Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlar, mahallede bulunan geri dönüşüm firmalarının yarattığı hava kirliliğine karşı Kemalpaşa Mahallesi Kardeşlik Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Fabrikadan çıkan gazların kullanıldığı fotoğrafları taşıyan mahalleli alkışlarla kirliliğe tepki gösterdi.

Mahalleli adına açıklama yapan Gizem Erkek, uzun süredir geri dönüşüm firmalarının yarattığı kirliliğe maruz kaldıklarını, sanayi sitesindeki işletmelerin Çevre Kanunu’na aykırı bir şekilde kablo, araç lastiği ve diğer plastik atıkları yakarak bertaraf ettiklerini kaydetti.

‘ÇOCUK VE YAŞLILARIN SAĞLIĞINI ETKİLİYOR’

Çıkan gazların çevrenin yanı sıra çocuk ve yaşlıların sağlığını da etkilediğini ifade eden Erkek, “Bugüne kadar hem bireysel hem de muhtarlarımız tarafından Tarsus Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Valiliğine Bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü nezdinde yaptığımız girişimlerde maalesef bir netice alamadık. Kemal Paşa Sanayi Sitesi’nde plastik kablo ve araç lastiği atıklarını yakarak bertaraf eden işletmelerin gerekli lisansları ve ruhsatları var mıdır? İşletme aşamasında olan tabiri caizse geri dönüşüm algısı üzerine kurulan ama çevre açısından son derece tehlikeli olan merdiven altı işletmelerin tespiti yapılıp gerekli idari ve hukuki yaptırımlar uygulanmış mıdır? Bu işletmeler belediyelerden nasıl ruhsat almaktadırlar? Verilen ruhsatlar zaman içerisinde denetlenip gerekli iş ve işlemler tabi tutuluyorlar mı?” diye sordu.

‘NE ZAMAN HAREKETE GEÇECEKSİNİZ?’

Tarsus Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne “Ne zaman harekete geçeceksiniz?” diye soran Erkek devamında şunları kaydetti: “Kemalpaşa Sanayi Sitesi’ndeki denetimlerinizi artırın. Geri dönüşüm firmalarının kimyasal atıklarını yaktığı bölgeler bellidir. Sanayi sitesi içerisindeki belirli noktalara güvenlik kameraları takılsın. Çevreyi kirleten kimse hem bireysel hem de işletme olarak gerekli cezaları alsın. İhracat olmazsa ülke ekonomimizin nasıl bir hal alacağını 15 yaşındaki çocuk bile iyi biliyor. Daha fazla geç olmadan bölgemizdeki geri dönüşüm firmalarının yarattığı çevre tahribatı ve hava kirliliğinin önlenmesini, gerekli idari ve hukuki işlemlerinin yapılmasını ve atıkların ilgili mevzuat ve yöntemlerle akredite belgeli tesislerde bertarafının sağlanmasını talep ediyoruz.”

Tarsus’ta fabrika atıklarının yarattığı kirliliğe karşı eylem

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin