Çeşme’de talana karşı toplanan imzalar Turizm Müdürlüğü’ne teslim edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Yarımada Talanını Durdur Koordinasyonu, Çeşme Turizm Projesi’ne karşı toplanan imzaları İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne teslim etti.
Yarımada Talanını Durdur Koordinasyonu, Çeşme Turizm Projesi’ne karşı Eylül ayı içerisinde toplanan 2 bin 500’ün üzerinde imzayı İzmir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne teslim etti. Konak’ta bulunan İl Kültür Turizm Müdürlüğü önünde bir araya gelen koordinasyon üyeleri, burada basın açıklaması yaptı. Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı açıklamada, “Ormanına, suyuna, toprağına sahip çık” sloganları atıldı.
TALAN PROJESİ
Açıklamayı yapan koordinasyon üyesi Selin Vural, İzmir’i tehdit eden, İzmir’in Kanal İstanbul’u olarak bilinen ve ayrıntıları sır gibi saklanan “Çeşme Turizm (Talan) Projesini” durdurmak için mücadelenin sürdüğünü belirtti. Çeşme’deki kamu arazilerinin yüzde 55’inin bu talan projesinin alanı içinde yer aldığını hatırlatan Vural, “turizm geliştirme bölgesi” olarak belirlenen 166,2 milyon metrekarelik, yüzde 98’i kamuya ait bu alanın turizm yatırımcılarına satılmak için çok sayıda parsele bölündüğünü söyledi. Kamu malı olan dönümlerce arazinin sermayeye aktarıldığını belirten Vural, yarımadanın sahillerinin de satışa dahil edildiğini ifade etti. Bu talanın karşısında olduklarını vurgulayan Vural, şöyle devam etti: “Bu alanda endemik, nadir ve acil korunması gereken on dokuz tür var. Bu bölgede çok sayıda, bazıları nadir görülen kuş türü yaşıyor. Bunlardan bazıları da soyları tehlike de olan tavşancıl, bıyıklı doğan ve küçük kerkenez. Proje alanı soyu tükenmek üzere olan Akdeniz fokunun Ege kıyılarında işaretlenen beş öncelikli üreme alanını da barındırıyor.”
İMZALAR TESLİM EDİLDİ
Projeye karşı davalar açıldığını, basın açıklamaları yapıldığını ve yaygın şekilde bilgilendirme toplantıları düzenlendiğini belirten Vural, tüm bu çalışmaların yanında Yarımada yerellerinde yeni bir mücadele ağı örmek amacıyla da Yarımada Talanını Durdur Koordinasyonu’nun oluşturulduğunu ifade etti. Yapılan çalışmaların bir ayağı olarak Çeşme bölgesinde imza kampanyası düzenlendiğini söyleyen Vural, kampanyaya ilişkin şunları kaydetti:
“Bu imza kampanyası ile yurttaşlarla yüz yüze temas edip, hem bire bir bilgilendirme hem duyarlığı artırmak hedeflendi. Toplanan imzalarında bu projeden vazgeçilmesi talebi ile İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne teslim etmek kararı alındı. Bugün burada duyarlı yurttaşlarımızın imzalarını teslim etmek için bulunuyoruz. Talebimiz; toplumsal hiçbir yararı olmayacağı iktidar tarafından seçilmiş Bilirkişi heyetinin raporuna geçmiş, toplumun her kesiminin reddettiği, yalnız insanların değil bölgede yaşayan her canlının, varlığın, yaşam alanlarını ortadan kaldıracak olan bu projenin hemen durdurulması ve geriye dönüşü olmayacak bu yoldan derhal vazgeçilmesidir. Bu taleplerimiz için sonuna kadar mücadele edeceğimizi de buradan duyuruyoruz.”
Açıklamanın ardından toplanan imzalar İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne verildi.
Çeşme’de talana karşı toplanan imzalar Turizm Müdürlüğü’ne teslim edildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin