Enkaz altında kalan tütünün fiyatı yüzde 100 arttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Adıyaman’da yurttaşların en önemli geçim kaynağı olan tütünün büyük kısmının enkaz altında kaldığını anlatan tütüncüler, “Artık satacak tütün bulamıyoruz. Daha önce burada kilosunu 150 TL’den veriyorduk, şimdi kilosu 300 TL” dedi.
Depremden dolayı on binlerce insanın yaşamını yitirdiği Adıyaman’da, yüzbinlerce insan sokakta kaldı. Halkın en temel geçim kaynağı olan tütün de yıkılan depoların, ambarların enkazı altında kaldı. Halkın enkazda kalan bir yıllık emeği, hayatta kalmayı başaran çiftçileri kara kara düşündürtüyor.
‘ELİMİZDE SADECE TÜTÜN VAR’
Çocukluğundan beri tütüncülük yaptığını anlatan Yaşar Beke (47), mesleği babasından dedesinden aldığını söyledi. Adıyaman tütününün dünya çapında bilindiğine dikkat çeken Beke, “Tütünümüz özellikle içimi noktasında çok kalitelidir. Bu yıl evimiz yıkıldı. Deprem yaşandı. Bütün kent yıkıldı. Halk yıkıntıların altında kaldı. Halkın bütün kazancı da enkaz altında kaldı. Tütünümüz de enkaz altında kaldı. Artık satacak tütün bulamıyoruz. Az, biraz tütünümüz kaldı. Onu da şehir dışına çıkaramıyoruz. Yollarda yakaladıkları zaman tütünümüzü alıp bize ceza veriyorlar. Bir kere yakalandığımız zaman 5 yıl çalışsak onun zararını kapatamıyoruz. Elimizde sadece bir tütün var. Onu da elimizden almaya çalışıyorlar” dedi.
Tütünlerinin enkaz altından kalmasından dolayı yılı nasıl geçireceklerini bilmediklerini kaydeden Beke, “Çocuklarımız var, öğrencilerimiz var. Çocuklarımız, okulu bırakıp gelmişler. Onları başka yere okula gönderemiyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” diye konuştu.
TÜTÜNÜN FİYATI YÜZDE 100 ARTTI
“Bu yıl top attık” diyerek anlatmaya başlayan Hüseyin Budak (50) ise, depremde çok kişinin hayatını kaybettiğini, depremden sağ kurtulan insanların kendilerini toparlayamadığını dile getirerek, halkın gönderdiği yardımlarla ayakta durmaya çalıştıklarını söyledi. Özellikle Kürt halkının gönderdiği yardımlara işaret eden Budak, yardımların olmaması durumunda aç kalacaklarını belirtti. Daha önce tütün satarak geçimlerini sağladıklarını ifade eden Budak, “İnsanlar bizden tütün istiyor ama tütünün büyük bölümü enkaz altında kaldığı için hem yeterli miktarda gönderemiyoruz hem de fiyat yükseldi. Şimdi Malatya’dan, Çelîkan’dan (Çelikhan) tütün alıyoruz. Daha önce burada kilosunu 150 TL’den veriyorduk, şimdi kilosu 300 TL. Yüzde 100 arttı” ifadelerini kullandı.
ÇİFTÇİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR
Adıyaman’da 20 yıldır tütüncülük yaparak yaşamını idame ettiren Derwiş Temel (53), depremden önce tarladaki tütünleri toplayarak depolara koyduklarını söyledi. Depremde yapılar yıkılınca, herkesin tütününün de enkaz altında kaldığını anlatan Temel, ellerinde çok az miktarda tütün kaldığını ve zararlarının büyük olduğunu ifade etti. Daha önce Türkiye’nin birçok yerine tütün gönderildiğini belirten Temel, bu yıl ne yapacaklarına dair kara kara düşündüklerini ifade etti.
Enkaz altında kalan tütünün fiyatı yüzde 100 arttı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin