Ekolojik talana onay veren belediye başkanı şikayet edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Deştin Çevre Platformu, Menteşe ve Yatağan ilçelerinde yapımına devam edilen çimento fabrikasına ruhsat veren CHP’li belediye başkanı ve meclis üyelerini parti MYK’sına şikayet etti.
Deştin Çevre Platformu, Muğla Menteşe ilçesi Bayır Mahallesi ve Yatağan ilçesi Deştin Mahallesi’nde yapımına devam edilen çimento fabrikasıyla ilgili belediye başkanlarını, üyesi oldukları Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) şikayet etti. Çimento fabrikasının 7 bin 751 dönüm ormanlık alanı ve 28  köyü  yok etmek istediği belirtilen şikayet dilekçesinde, “Çimento  fabrikasının 31/12/2014 tarih ve 3754 sayılı Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı süresinin bitmesine 3 gün kala (27.12.2021 tarihinde) Menteşe Belediyesinin  çimentocu şirkete inşaat ruhsatı vermiş olması CHP disiplin suçudur. CHP’li Menteşe Belediye Başkanı ve belediye meclis üyeleri CHP Merkez Yönetim Kurulu Başkanlığına ‘Yüksek Disiplin Kuruluna sevki talebi’yle şikayet edilmişlerdir” denildi.
HATA KABUL EDİLEMEZ
Çimento fabrikası gibi ekokırım faaliyetlerinin halkın yaşam hakkını tehdit ettiği belirtilen dilekçede, “Ormansızlaşmanın hem sebebi ve hem de sonucu olduğu küresel iklim değişikliği doğrudan ve dolaylı, düşmansız bir milli güvenlik tehdididir. Küresel iklim değişikliği büyük ekosistem gezegeni ve gezegen halklarının yaşamını tehdit eder hale gelmiştir. Hal böyleyken yağış rejimini değiştirip, kuraklığı, selleri ve erozyonu arttıracak, Birleşmiş Milletler gıda ve tarım örgütünün kıtlık alarmı verdiği süreçte Türkiye’nin gıda sıkıntısı olduğu süreçte çimento fabrikasına ruhsat verilmesine ilişkin yerel yönetim hatası kabul edilemez ve affedilemez” ifadeleri yer aldı.
Bu nedenle çimento şirketine ruhsat veren CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve 19 CHP’li belediye meclis üyesi hakkında gerekli işlemin yapılması istenen dilekçede, yaşanan tüm sürecin taraflarına bildirilmesi talep edildi.
Ekolojik talana onay veren belediye başkanı şikayet edildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin