Akbelen’de yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Milas ilçesinde Akbelen Ormanı’na yapılmak istenen kömür ocağı için verilen yürütmeyi durdurma kararı, şirket lehine verilen bilirkişi raporu sonrası iptal edildi.
Muğla Milas ilçesinde bulunan Akbelen Ormanına Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’ne (YK Enerji) tarafından yapılmak istenen kömür ocağı için verilen yürütmeyi durdurma kararı şirket lehine çıkan 3’üncü bilirkişi raporunun hemen ardından kaldırıldı. İkizköy Çevre Komitesi’nin konuya dair yaptığı yazılı açıklamada, “17 Temmuz 2021’de dava henüz devam ederken İkizköylüler, Akbelen Ormanı’ndaki hukuksuz kesimi engelleyip çadırlı nöbet başlatmışlardı. Sonrasında ülkede ve Muğla’da yaygınlaşan büyük orman yangınları sırasında, yangına gönüllü gelen kişiler kullanılarak şirket tarafından kesime gönderilmiş, yine İkizköylüler tarafından engellenerek ifşa edilmişti. Ardından ertesi gece jandarma ve kolluk gücü nöbet alanına müdahale ederek Akbelen Ormanı için nöbet tutanları alandan atmıştı. Yaşam savunucuları ormanı terk etmeyerek mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söylemişler, hemen sonrasında mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı gelmişti” denildi.
İkizköylülerin Akbelen Ormanı’nda tuttuğu nöbet 505’inci gününe girerken, mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararının kaldırıldığı belirtilen açıklamada, “Önce hiçbir bilimsel dayanağı olmayan, sunduğumuz uzman görüşlerinin dikkate alınmadığı ve tamamıyla YK Enerji şirketinin raporları kullanılarak hazırlanan bilirkişi raporlarını, şimdi de ‘bilimsellikten uzak’ bu rapora dayanarak yürütmenin durdurulması kararının kaldırılmasını biz İkizköylüler olarak kabul etmiyoruz. Yıllardır anayasanın bizlere verdiği ‘sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını’ savunuyor, doğaya ve insana zararları bilimsel ve hukuki olarak defalarca tespit edilmiş kömür madenine karşı yılmadan mücadele veriyoruz. İkizköylüler olarak yalnızca yaşam alanlarımız, zeytinlerimiz, ormanımız için değil; tüm dünyadaki insanların evrensel hakkı için de mücadeleyi sürdürüyoruz” ifadeleri yer aldı.
‘SUSMAYACAĞIZ, VAZGEÇMEYECEĞİZ’
Bu baskıların, ömrünü dolduran kömür madenleri ve termik santrallerinin son çırpınışları olduğu kaydedilen açıklamada,”Yaşam kaynağı Akbelen Ormanı ve zeytinlerimizi ölüm saçan kömür madeni ve termik santrallere feda etmeyeceğiz. Hukuki ve bilimsel dayanaktan yoksun bu karara İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazımızı yapacağız ve Aklebelen Ormanı’ndaki fiili meşru nöbetimize devam edeceğiz. Akbelen’de ekokırım suçu işlenecek, buna izin vermeyeceğiz! Termik santraller ve kömür madenleri başlı başına büyük ekokırımlara sebep oluyor. Bu ekokırım suçunun en büyük sorumlularından biri olan Limak-İC İçtaş Ortaklığı YK Enerji gidecek, Akbelen Ormanı kalacak! Yarın da 500. gününü doldurduğumuz çadırlı nöbetimizde, yaşam savunucusu tüm dostlarımızla Akbelen Ormanı’nda Kömüre karşı yaşasın zeytin ağacı ve Akbelen Ormanı sesini birlikte yükselteceğiz” diye belirtti.
Akbelen’de yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin