Yurttaşlar, Cudi’deki dinamitli talanın durdurulmasını istiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Şırnak’taki maden ocakları için Cudi Dağı bölgesinde doğanın dinamitlerle tahrip edilmesine tepki gösteren yurttaşlar, söz konusu çalışmanın bir an önce durdurulmasını istedi.

Şırnak’ın Cudî Dağı’nda valilik tarafından “güvenlik” gerekçesiyle yasaklanan birçok bölgede, ekolojik talan derinleştiriliyor. Bölgede bulunan çok sayıda kömür ocağını işleten AKP’li iş insanı Süleyman Bölünmez, bir yıldır Cudî Dağı’na tünel çalışması yürütüyor. Bir yandan doğayı talan eden Bölünmez, diğer yandan tünel nedeniyle patlattığı dinamitler çevre köylerde hasara neden oluyor. Şırnak merkeze bağlı Avgamasya köyünün yakınından geçirilen tünel için patlatılan dinamitler, köylülerin evlerinde çatlaklara neden oluyor. Endişeli olan köylüler, çalışmanın bir an önce durdurulması talebinde bulundu.

Köylülerden Mustafa Güngen (40), patlatılan dinamitler nedeniyle köyde huzur kalmadığını ifade ederek, “Bir yıldır tünel çalışması başlatmışlar. Bir taraftan kömür etrafa kirlilik saçarken, bir taraftan da suyumuzu kirletiyor. Bu tünelin yapılışı bize ciddi bir zarar verdi. Su depolarımız azaldı, su kaynaklarımız kurudu. Yapılan bu tünel köyün altından götürülüyor. Dinamitler patlatılıyor. Bu çalışmanın durdurulmasını istiyoruz ve hakkımız olanı istiyoruz. Patlatılan bu dinamitler ve yapılan bu tünel çalışmasının durdurulması için gerekli mercilere dilekçe verdik. Ama yetkililer taleplerimizi duymuyor. Dinamitler yüzünden evlerimizde çatlaklar var ve ciddi tahribatlar oldu. Devlet yetkilileri bu soruna bir çözüm bulmalıdır. Bizden habersiz bu tüneli köyümüzün altından götürdüler. Eskiden bağ ve bahçelerimiz vardı ama hepsini yok ettiler. Şimdi elimizde hiç bir şey kalmadı. Köyün dört bir tarafında ekolojik kırım yaşanıyor” dedi.

Köyün altından götürülen tünelin ciddi bir zarar verdiğini söyleyen köylülerden Vesile Güngen (38), “Bu tünelin çalışmaları başladığı günden beri bir şey yapamıyoruz. Patlatılan dinamitlerden ötürü evlerimiz zarar görüyor. Evlerimizde oturamıyoruz. Patlamalar nedeniyle evdeki fayanslar olduğu gibi yere dökülmüştü. Evimi yeni yaptım ama gördüğünüz gibi patlatılan dinamitler yüzünden çatlaklar oluştu. Bu çalışmanın durması için dilekçe verdik, avukat tuttuk ve dava açtık. Tek istediğimiz bu çalışmayı durdurmalarıdır. Haberimiz olmadan, köylülerden izin alınmadan bu çalışmaya başladılar. Bir gün bize, ‘Bölünmez köyün altından ocaklara yol götürecek’ dediler. Bunun dışında bir bilgilendirme dahi yapılmadı. Köyün güvenliği kalmadı. Her bir taraftan ekolojik talan var” diye belirtti.

Köylülerin onayı alınmadan tünel çalışmasının başlatıldığını dile getiren Asya Güngen, “Bu tünelin çalışması başladığı günden beri sularımız doğru dürüst akmıyor. Dinamitler evlerimizin altında patlatılıyor gibi sarsılıyoruz. Dinamitler patlatıldığında köy sallanıyor ve evde duramıyoruz” diye konuştu.

 

MA

Yurttaşlar, Cudi’deki dinamitli talanın durdurulmasını istiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin