“Mersin’in akciğerine hançer saplanacak”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER-  MPI’ın “Liman Genişletme Projesi”ne dikkati çeken İHD Çevre Komisyonu, projenin Mersin’in ekosistemine zarar vereceğini belirterek, “Kentin akciğerine hançer saplanacak” uyarısında bulundu.Mersin Çevre Platformu, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MPI) tarafından yürütülen ve Atatürk Parkı’nı da içerisine alan “Liman Genişletme Projesi”ne karşı yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi.

“Atatürk Parkı’nda liman yapılamaz, Ranta geçit vermeyeceğiz” pankartının açıldığı açıklamaya, İnsan Hakları Derneği (İHD) Çevre Komsiyonu, Halkaların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Mersin İl Örgütü, Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Mersin Şubesi ve birçok çevre örgütü katıldı. Kitle, Özgür Çocuk Parkı’ndan Liman A Kapısı’na kadar “Atatürk Parkı’na dokunma”, “Mersin uyuma, parkına sahip çık”, “Emperyalist sermaye elini parkımdan çek” sloganlarıyla yürüdü.

Liman A kapsında yapılan açıklamada konuşan İHD Çevre Komisyonu Sözcüsü Figen Kandemir, Mersin’in yeraltı ve yerüstü kaynaklarının iktidar ve sermayenin saldırısı altında olduğuna dikkat çekerek şunları belirtti: “Mersin’in akciğerlerine hançer saplayacak kirli bir yatırım olan liman genişleme projesinin, yapım çalışmaları başlatılmıştır. Atatürk Parkı’nda liman genişleme projesine Çevre dernekleri, TMMOB ve gönüllülerce açılan davalar devam ederken hukuk tanımaz MIP bir gece yarısı liman genişletme çalışmalarını başlatmış, bu çalışmalar sırasında binlerce balığın ve carettanın ölümüne neden olmuş. Kıyı dolgusu için gerekli olan 4 milyon 284 bin ton taş ihtiyacının mahallelerdeki taş ocaklarından karşılanacak olması ve Atatürk Parkı’na 350 bin kamyonla taşınma yapılması trafik yükünü arttırarak çileye dönüşmesine ayrıca hava kirliliğinin katmerleşmesine yol açacaktır.”

MA

“Mersin’in akciğerine hançer saplanacak”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin