Kadın Savunma Ağı: Sistem kadınların güvenliğini sağlamıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Kadın Savunma Ağı, 23 şehirden 500 kadınla yaptığı anket sonuçlarını paylaşarak, sistemin kadınların güvenliğini sağlamadığını vurguladı.
Kadın Savunma Ağı, kadınların şiddet ortamında kendilerini nasıl hissettiğini araştırmak amacıyla, 23 şehirden 500 kadınla yüz yüze ve online olarak bir anket çalışması yaptı. Anketin sonuçları, Kadın Savunma Ağı’nın internet sitesinde yayınladı.
KURUMLAR GÜVENLİ DEĞİL
Sitelerinde yayınladıkları açıklamayla anket hakkında bilgi veren Kadın Savunma Ağı, “Yaptığımız araştırma, kadın örgütlerinin çokça dile getirdiği gerçekleri yeniden açığa çıkardı. Anketten çıkan sonuçlardan ilki, kadına yönelik şiddeti önlemekle ve kadınları şiddet karşısında korumakla görevli kurumların kadınlar açısından güvenilir olmadığı, araştırmamızın kadın mücadelesine güç vermesini ve devlete yükümlülüklerini hatırlatmasını umuyoruz. Sonuçlardan ikincisi, kadına yönelik şiddetin her türlüsünün her yerde olduğu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kadına yönelik şiddetle mücadelede ilerlediklerini söylese de araştırmamız tam tersini ortaya koyuyor” ifadelerine yer verdi.
SİSTEM SORUNU
Anket sonuçlarına ilişkin paylaşılan metinde şu ifadeler yer aldı: “İstanbul Sözleşmesi’nin bir gecede feshedildiği, nafaka hakkımızın elimizden alınmaya çalışıldığı bu süreçte, iktidar tarafından kadına yönelik şiddetle mücadelenin ilerlediğine inanmak mümkün değil. Sonuçlardan üçüncüsü, şiddetin en çok yakınımızdaki erkeklerden geldiği. Dördüncüsü, kadınların şiddeti görmezden gelmediği. Beşincisi, adli makamların güvenilir olmadığı. Şiddete karşı devletin politikalar üretmesini bekliyoruz. Ancak gerçeğin böyle olmadığını da biliyoruz. Bu sistem kadınların güvenliğini sağlamıyor. Kadınların özelleştirilmiş politikalar istediğini söylemekten asla vazgeçmeyeceğiz. Yaptığımız anket sonuçları gösteriyor ki kadınların şiddete maruz kalmasını önlemek ve engellemek devletin elindeki araçlarla mümkün. Kadınlar en çok aile içinde şiddete maruz bırakıldıklarını düşünürken, iktidar ve yandaşları hala ailenin kutsallığından, ahlaktan bahsediyor. Kadınlar bu adaletsizliğe, eşitsizliğe, kazandığımız hakların alınmasına ve katledilen kadınlar için isyan etmeye sokaklara çıktığında da erkek-devlet şiddetine maruz bırakılıyor. Hayatımızın her alanına sirayet eden şiddete rağmen hayatta kalmaya çalışan kadınlar olarak haklarımızdan, mücadelemizden, birbirimizden, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz.”
Kadın Savunma Ağı: Sistem kadınların güvenliğini sağlamıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin