Dêrsim Kadın Platformu’ndan istismar tepkisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dêrsim Kadın Platformu çocuk istismarına tepki göstererek, “İstismarı meşrulaştıran gerici, eril zihniyetinizi kabul etmiyoruz” dedi.

Dêrsim Kadın Platformu, cemaatlerde yaşanan çocuk istismarına karşı Sanat Sokağı’nda biraya gelerek, Seyit Rıza Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirerek açıklama yaptı. Kadınlar, “İstismarı aklama, saklama yargıla” yazılı pankart açarak, yürüyüş boyunca sık sık “Tarikatlar kapatılsın” sloganları attı.Platform adına açıklamayı Nurşat Yeşil okudu.

‘İSTİSMAR SUÇLARI ÖRTBAS EDİLİYOR’

Eğitim sisteminin AKP iktidarı döneminde, siyasi iktidarın kendi dünya görüşüne ve yaşam tarzına uygun nesiller yetiştirme yönündeki politikalarının bir sonucu olduğunu söyleyen Yeşil, “Dini faaliyetlerin, MEB, Diyanet İşleri Başkanlığı, dini vakıf ve cemaatler eliyle örgütlenmeye çalışıldığı bir alan haline getirildi.Bu zihniyetin kadınlara ve özellikle kız çocuklarına reva gördüğü yaşam tarzı ise eğitim sisteminden ve toplumsal hayattan dışlayarak, kadını, yok sayıldığı bir yaşama hapsetmektir. Yaşadığı bu istismar ve travmalar karşısında kadını ve çocuğu korumakla yükümlü olan kurumlar görevini yerine getirmediği için şiddet vakaları artmakta ve ölümle sonuçlanmaktadır. Şiddete uğrayanı değil şiddet failini koruyan kurumlar kadın ve çocukların istismarında ve ölümünden sorumludur. AKP-MHP iktidar bloğu eliyle eğitimin dinselleştirildiği bu süreçte, dini tarikat ve cemaatlerin çocuklara ve topluma karşı işlediği suçlar ise siyasi iktidar ve yargı tarafından sürekli hasıraltı yapılmakta, bu suçların üstü örtülmeye çalışılmaktadır” dedi.

‘SİYASİ İKTİDAR SUÇ ORTAĞIDIR’

Yeşil, çocukları karanlığa teslim etmemek için gerçeği ısrarla söylemeye devam edeceklerini belirterek, “Çocuğu koruyan uluslararası sözleşmeleri uygulamayan, failleri aklayan, cezasızlık politikalarında ısrar eden yargı, çocukları korumayan kolluk kuvvetleri, evlilik yaşının 12’ye düşürülmesini isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı, cemaatlerle iş birliği yapan Milli Eğitim Bakanlığı, tekçi, gerici ve cinsiyetçi temelde bir toplum inşasını hedefleyen siyasi iktidar çocuk yaşta evliliklerin ve istismarın suç ortağıdır. 6 yaşındaki çocukları evlendiren, istismarı meşrulaştıran gerici, eril zihniyetinizi kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

Dêrsim Kadın Platformu’ndan istismar tepkisi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin