TMMOB: Kayyım halkı yerinden edecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Kayyım yönetimindeki Yenişehir Belediyesi’nin 4 parseli satarak halkı yerinden edeceğine dikkati çeken TMMOB Diyarbakır İKK Eşsözcüsü Songül Aytek, konutların olduğu yerin sermayedarlara peşkeş çekileceğini söyledi.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), kayyım yönetimindeki Yenişehir Belediyesi’nin Dokuzçeltik mahallesinde 4 parseli satışa çıkarmasına dair Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Şube binasında basın toplantısı düzenlendi.
TMMOB İKK Eşsözcüsü Songül Aytek, yüzlerce ev ve iş yerinin olduğu parsellerin satışına karşı idare mahkemesine dava açıldığını hatırlattı. Artek, “Yaklaşık 50 bin metrekare arsadan oluşan alan üzerindeki yüzlerce evde binleri aşan insan nüfusunun barınma ihtiyacını karşılamaktadır. Ulaşılabilir temel bir ihtiyaç olmasına rağmen, derinleşen ekonomik kriz ve kontrol altına alınmayan enflasyon artışları göz önünde bulundurulduğunda, satın alma gücünün yok olması ve gelir erimesi ile konut sahibi olmak bir lükse dönüşmüştür. Hal böyle iken devlet adına vatandaşın barınma hakkına dair çözümler üretmek ve bu ihtiyacı karşılaması gereken kamu idarelerinin aksi yönde davranarak, vatandaşın var olan konutunu elinden alması ve sermayeye peşkeş çekmesi sosyal devlet olma ilkesi ile bağdaşmamaktadır” dedi.
‘MAĞDURİYET DOĞURACAKTIR’
Yeni ihalenin 24 Ocak’ta yapılacağına dikkati çeken Artek, şunları söyledi: “Her ne kadar meclis kararlarının kamuya açık ilan zorunluluğu olsa dahi, idareden 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununa dayanarak meclis ve encümen kararları talep edilmiş ancak bu kararların sadece sayı ve numaraları iletilmiştir. Genel olarak ihale yetkisi, alanın belediyeye devri ile birlikte kullanım hususları, kanuni düzenlemelere aykırılıklar üzerine yasal süreç başlatılmıştır. Yaklaşık 45 yıldır bu mahallede yaşayan halkın yerinden edilmesi, konut verme hususun resmi bir anlaşmaya bağlanmaması, vatandaşın rızası olmadan satışının yapılmak istenmesi kabul edilemez mağduriyetler doğuracaktır.”
TMMOB: Kayyım halkı yerinden edecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin