Mardin: Süryani köyü BM’nin iyileştirme programına girdi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BM Dünya Turizm Örgütü’nün, aralarında ekonomik, sosyal, çevresel sürdürülebilirlikle kültürel ve doğal kaynaklara sahip olması ve bunların korunup tanıtılmasının da bulunduğu 9 farklı kritere göre belirlediği “2022 dünyanın en iyi köyleri” listesini açıkladı. Öte yandan Mardin-Midyat’a bağlı Anıtlı (Hah) köyü de “iyileştirme programına” alındı.

Dünyadaki 12 ülkeden toplamda 32 köyün yer aldığı listede, Türkiye’den İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi köyü de bulundu.
Listenin 20 üyeden oluşan bağımsız bir danışma kurulunca belirlendiği ve listedeki köylere ödüllerinin 27-28 Şubat 2023’te Suudi Arabistan’ın El-Ula kentinde düzenlenecek törenle sunulacağı ifade edildi.
Öte yandan BM Dünya Turizm Örgütü’nün toplamda 20 köyü seçtiği iyileştirme programındaki köyler de belli oldu.
Türkiye’den Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Süryani köyü olan Anıtlı (Hah/Hexê) ve Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Cumalıkızık köylerinin de girdiği bildirildi.
Anıtlı köyü
Daha önceleri Dargeçit ilçesine bağlıyken 28 Şubat 1995 tarihinde Midyat ilçesine bağlandı. Mardin il merkezine 87 km, Midyat ilçesine 22 km uzaklıktadır. Hristiyanların en eski köylerinden biridir.
Tur Abdin bölgesinin en eski dini merkezlerinden biri olan bölge Mor Sobo Katedrali ve Meryem Ana Kilisesi ile Tur Abdin bölgesindeki iki yapıya ev sahipliği yapmaktadır.
MS. 4. ve 5. yüzyıla tarihlenen yapılar ve özgün mimarisiyle köy oldukça dikkat çekmektedir.
Köyün Süryaniler arasındaki adı “dinlenme yeri” anlamına gelen Hah. 20 Süryani ailenin yaşadığı köyde nüfus 130. Köy sakinleri tarım ve bağcılıkla geçiniyor.
Mardin: Süryani köyü BM’nin iyileştirme programına girdi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin