Dicle Üniversitesi’nde 157 hektarlık ormanlık alan imara açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekoloji Haber- TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’nün talebiyle okulun 157 hektarlık ormanlık alanının imara açıldığını duyurdu.

Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi, Dicle Üniversitesi’nin ormanlık alanının imara açıldığını duyurdu. Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şube Eş Başkanı Berivan Güneş, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’nün talebiyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Sur ilçesi Yiğit Çavuş Mahallesi sınırları içinde kalan üniversite arazisinin 157 hektarlık alanını imara açtığını söyledi. Güneş “Kentimiz yıllardır kamu kurumları eli ile sermayeye peşkeş çekilmektedir” dedi.

Sputnik’ten Sertaç Kayar’ın haberine göre, imara açılan alanın kentin yeşil alanı olduğuna dikkat çeken Güneş “Kentin nadir yeşil alanlarından olan ve zamanında bin bir emekle yeşillendirilen bu bölge için verilen bu kararı tartışmasız, direkt ekolojik kıyım olarak tanımlıyoruz. Herhangi bir kurumun uhdesinde olsa dahi yeşil alanları yapılaşmaya açma teşebbüsü hiçbir kurum yetkilisine o alanın vasfını değiştirme yetkisini vermiyor. Soruyoruz! Hevsel bahçeleri ve Dicle nehri ile bütünlük sağlayacak şekilde oluşturulan bu ormanlık alanı yapılaşmaya açmak hangi aklın ürünüdür? Açıklanmalıdır!” şeklinde konuştu.

“Hiçbir bilimsel analiz ve teknik bilgi çalışması yapılmamıştır”
Söz konusu alanın 157 hektarlık kısmının yaklaşık 10 hektarlık bölümünün 25 yılı aşkındır var olan ağaçlardan oluştuğuna dikkat çeken Güneş, “Bu denli büyük ölçekteki plan değişiklik raporlarında gerekçeler ve yapılacaklar bilimsel ve teknik donelerle eksiksiz hazırlanmalıdır ki telafisi imkânsız hataların önüne geçilsin. Ancak bakanlıkça hazırlanan plan için doyurucu hiçbir bilimsel analiz ve teknik bilgi çalışması yapılmamıştır. Sadece paraya odaklanıldığı plan açıklama raporunda görülmektedir” açıklamasını yaptı.

Dicle Üniversitesi’nde 157 hektarlık ormanlık alan imara açıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin