Bucalılar yapılaşma değil yeşil alan istiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Buca ilçesinde yıkılan eski cezaevi arazisinin yapılaşmaya açılmasına itiraz eden yurttaşlar, askıya çıkan çevre düzenleme planına itiraz etme çağrısında bulundu.

Buca Cezaevi Özgürleşirken Platformu, yıkılan cezaevi arazisinin yapılaşmaya açılmak istenmesini cezaevi önünde yaptıkları basın açıklaması ile tepki gösterdi. “Buca nefes alamıyor. AVM değil yeşil alan istiyoruz” pankartının açıldığı açıklamaya kentte bulunan siyasi parti ve kurum temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Açıklamayı okuyan Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şube Başkanı Elvin Sönmez Güler, yıkılan kamusal alanın yerine yeşil alan yapılması gerektiğini söyledi. Alanın yüzde 70’lik bölümüne ticari inşaat yapılmak üzere planlandığını kaydeden Güler, “Bu yaklaşımda kamu yararı nerededir? Buca’da yaşayan vatandaşlarımızın ticaret ve konut alanlarından çok, başta yeşil alan olmak üzere kamusal alanlara ihtiyaçları vardır.  Bütün bunlar yapılırken başta Buca’da yaşayan vatandaşlar olmak üzere bu kentte yaşayan vatandaşların fikri sorulmuş mudur? Planlama yetkisi belediyedeyken bu alanın rezerv alan ilan edilmesi ile yetki bakanlığa geçmiştir. TMMOB’a bağlı odalar olarak askıdaki planı kabul etmediğimizi ve kamu yararı gözetmeyen, bu plana karşı tüm hukuki direnişi sergileyeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız. Kenti, kentli hakkını korumak için elimizden yapacağız” diye konuştu.

YEŞİL ALAN İSTENİYOR

İzmir’in mevcut durumunun göz önüne alındığında yapı yoğunluğunun kent sağlığını olumsuz etkileyeceğini dile getiren Güler, “İlçedeki yapı yoğunluğu ve bunun getirdiği nüfus yoğunluğu ile birlikte düşünüldüğünde, bu alanın ne olması gerektiği ile ilgili tasarrufun ne olacağı aslında çok net ortadadır. Plan kararlarının ana öznesi, insan için insanca yaşam alanlarının oluşturulmasıdır. Bu alanın konut ve ticaret alanı olarak planlanması sonucu oluşacak durumun bölgeye getireceği hiçbir artı olmayacağı gibi tam tersi bölgeyi daha da yaşanmaz bir hale getireceği aşikardır. Bu nedenle, alanın yeşil alan olarak değerlendirilmesi hayati gerekliliktir” diye belirtti.

TMMOB İTİRAZ EDECEK

“Kaldırılan alan kamusal bir alandır ve yine kamusal alan olarak kullanılması kamusal bir haktır” diyen Güler, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu olarak çıkarılan planlara itirazda bulunacaklarını ifade etti. İzmirlilere de çağrı yapan Güler, “Tabiki buradaki en büyük sorumluluk İzmir halkına düşüyor. Tüm İzmir halkını bu yanlış kararı durdurmak amacıyla hazırlanan örnek itiraz dilekçesi ile İzmir Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarılan imar planı değişikliklerine 08.11.2022 tarihine kadar itiraz etmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Bucalılar yapılaşma değil yeşil alan istiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin