Şırnak’taki tek Ezidi köyünde, yaşam yeniden başlıyor

featured
Şırnak'ta terör örgütü PKK'nın 1990'lı yıllarda gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle Ezidilerin terk etmek zorunda kaldığı İdil ilçesinin Mağara köyünde, sağlanan huzurla yaşam yeniden başlıyor. Valilik ve İdil Kaymakamlığı, İçişleri Bakanlığının "Köye Dönüş Projesi" kapsamında, 130 haneye sahip Mağara köyünün Almanya, Belçika ve Hollanda'da yaşayan eski sakinleriyle iletişime geçerek, onları huzura kavuşan köylerine davet etti. Mağara köyüne yıllar sonra dönmeye karar veren aileler için Valilik ve Kaymakamlık tarafından altyapı çalışmalarına başlandı, Ezidiler de geçmişte terk etmek zorunda kaldıkları evlerinin onarımını yapıyor. ( Ekrem Payan - Anadolu Ajansı )
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Şırnak’ta 1990’lı yıllarda yaşanan olaylar nedeniyle Ezidilerin terk etmek zorunda kaldığı İdil ilçesinin Mağara köyünde, yaşam yeniden başlıyor.

Tigris Haber’de yer alan habere göre Valilik ve İdil Kaymakamlığı, İçişleri Bakanlığının “Köye Dönüş Projesi” kapsamında, 130 haneye sahip Mağara köyünün Almanya, Belçika ve Hollanda’da yaşayan eski sakinleriyle iletişime geçerek, onları köylerine davet etti.

İlk etapta Almanya’da yaşayan 5 aile duydukları özlemle köylerine dönmeye karar verdi. Valilik ve Kaymakamlıkça köyde, yol yapılması, elektrik, içme suyu ve kanalizasyon hattı döşenmesi için çalışmalara başlandı. Köye gelen Ezidiler de yıllar önce terk etmek zorunda kaldıkları evlerini onarmaya başladı.

Almanya’da yaşayan 8 çocuk babası Nusrettin Genç (67), Köye Dönüş Projesi ile ilgili kendisine bilgi verilmesi üzerine köye gelerek, evinde onarıma başladığını belirterek, “Vali ve Kaymakam köyümüze büyük ilgi gösteriyor. Köylülerimiz geri dönmek istiyor. Ümitliyiz, köylüler çok mutlu oldu. Bu uygulamaya köye dönmekte kararlılar ve dönecekler.” dedi.

“Şu anda sadece Almanya’da olan o ailelerin sayısı 30 yılda 800 oldu. Belki 800’ü de geri dönmez ama bizim gibi burayı gören, geçmişte köyde yaşayan yaşını almış kişiler gelmek isteyecektir. Görüştüğüm yaklaşık 30 aile hazırlık yapıyor, evlerini restore edip, geri dönecekler.”

Mardin’in Midyat ilçesinden çalışmak için gelerek evlerin onarılmasına katkı sunan taş ustası Abdulcelil Yıldırım, daha önce yıllarca Ezidilerle bir arada yaşadıklarını anlatarak, ailelerin tekrar ülkeye ve köylerine dönüyor olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Şırnak’taki tek Ezidi köyünde, yaşam yeniden başlıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin