Keban Baraj Gölü’ndeki Yüzer Güneş Enerjisi Santralı Elektrik Üretimine Başlıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER – Keban Baraj Gölü’ne kurulan 1 MW’lık Kuzova Yüzer Güneş Enerjisi Santralı’nın, gelecek ay elektrik üretimine başlaması planlanıyor.

DSİ 9. Bölge Müdürlüğünce Keban Baraj Gölü kıyısında bulunan 7 köyde 47 bin 830 dekarlık araziyi sulamada kullanılan Kuzova Pompaj Sulama Tesisinin yanına 2 MW kapasiteli GES kuruldu. Bu yatırıma, yenilenebilir güneş enerjisinden faydalanmak ve çiftçilerin arazilerini sulamak için kullandığı elektrikte maliyeti azaltmak amacıyla bir yenisi daha eklenerek, DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından Fatmalı köyü Beşevler mezrası mevkisindeki Keban Baraj Gölü üzerine yüzer GES kuruldu.

Santralda yıllık 1 milyon 806 bin kWh enerji elde edilmesi hedefleniyor. Yüzer GES’in 15 dönüme kurulan ve faaliyete geçen 2 MW kapasiteli karasal GES ile bölgedeki 47 bin 830 dekar arazinin sulanması için kullanılan enerjinin yaklaşık %40’ını karşılaması hedefleniyor.

DSİ 9. Bölge Müdürü Sebahattin Şamcı, AA’dan Suat Öztürk’e yaptığı açıklamada, Keban Baraj Gölü çevresinde tarımsal üretim yapan çiftçinin elektrik giderine katkı sunmak için bu çalışmanın hayata geçirildiğini söyledi. Yüzer GES sayesinde boş ve taşlık arazilerin de tarıma kazandırılabileceğini ifade eden Şamcı, yüzer GES’te 1840 panel döşendiğini kaydetti. Bu sistemin yüzey alanının yaklaşık %25’inin suyla temas ettiğini, gerekli hava sirkülasyonunu sağlayarak sucul yaşama olan etkisini azaltmayı amaçladıklarını dile getiren Şamcı, bunun için de Kocaeli Üniversitesi ile çalışma yürüttüklerini kaydetti. Şamcı, belirli aralıklarla sudan numune alınarak araştırmalar yapıldığını ve şu ana kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadığını belirtti.

Keban Baraj Gölü’ndeki Yüzer Güneş Enerjisi Santralı Elektrik Üretimine Başlıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin