Foçalılar ‘Ekoköy’ adı altındaki rant projesine karşı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Foça’da yapılmak istenen Ekoköy Projesine karşı Nihat Dirim Meydanı’da kitlesel basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Ekoköy değil rant projesi”, “Foça’da ekoköy değil ekokırım var” dövizleri taşınarak, “Havana, suyuna sahip çık” sloganı atıldı. Açıklamaya Foça Kent Konseyi, Foça Barış Kadınları ve İzmir Yaşam Alanları temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

 

Açıklamayı yapan platform sözcüsü Ramis Sağlam, ekoköy projesinin alanının doğayla barışık denilmesine rağmen betonlaştırılarak, talan edildiğini kaydetti. Proje alanının Yani Bağarası, Yeni Foça ve Sazlıca üçgeninde yer aldığını söyleyen Sağlam, “Foça Belediyesi, imar planı olmayan bölgeye geçtiğimiz yıl Ekim ayında ruhsat vermiş. Projeyi diğer projelerden ayıran en büyük farkı ‘Ekoköy’ olarak adlandırılması oldu. Proje toplam 510 dönümlük alanda 35 dönümler halinde 14 parselde 14 ruhsat verilmiş. Proje alanı önce mera alanı ne hikmetse daha sonra ‘Cevizli bahçeye’ çevrilmiş. Fakat proje senaryosunu yazanlar değişiklik yaptıkları alana ceviz dikmeyi unutmuşlar” dedi.

 

“Ekolojik köy” adı altında bölgede 14 otel, 260 villa, müştemilatlar ve sera planlandığını aktaran Sağlam, “Proje tamamlandığında numarataj verildikten sonra, hisse verilerek hisse tapusuyla satış işlemi tamamlanacak. Fakat proje inşaat alanı 49 bin metrekare görünse de yollar, alt yapı, otopark bütününde 100 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Konaklama tesisi diye ifade edilen ise ‘otel’, müştemilatlarda da sera sahipleri mi kalacak sorusunu sormamıza neden oluyor. Proje alanı olarak belirtilen alanda daha önce gölet yapılması planlanırken, bugün o alan Ekoköy Projesi’ne tahsis edildi” diye belirtti.

Proje alanının “Kuru Marjinal tarım Arazisi” olarak tanımlandığını belirten Sağlam, Foça’da tarım arazilerinin el altından imara açılmasına karşı sonuna kadar siyasi görüşüne bakmadan tüm Foça halkı olarak karşı çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

 

Ardından konuşan Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İlker Kahraman ise, “Yapılmak istenen projenin tarımsal faaliyeti odağına alan, sürdürülebilir tarım politikalarını önemseyen ve mevzuata uygun bir proje olup olmadığı konusunda fazlası ile soru işaretleri bulunmaktadır” diye belirtti.

Tarım alanlarının yapılaşmaya açan uygulamalara dikkat çeken Kahraman, yetkili kurumlara çağrı yaparak, “Foça Belediyesi’ni, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü konuya ilişkin değerlendirmelerini gözden geçirmeye; iklim krizi ve küresel ısınmanın etkilerinin her geçen gün daha fazla hissedildiği, tarımda verimliliğin düştüğü, gıdaya ulaşmanın giderek zorlaştığı günümüzde, bu gerçekleri göz önüne alarak kararlarını yeniden değerlendirmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

(MA)

Foçalılar ‘Ekoköy’ adı altındaki rant projesine karşı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin