Erzincan İliç’te son durum; Şimdiye kadar neler oldu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Erzincan İliç’teki siyanürlü altın madeni sahasında dün dinamitli çalışmaların da etkesiyle siyanür ve sülfürik asit dağı göçtü. Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 2010 yılı aralık ayından itibaren altın üretimi yaptığı Çöpler Madeni’nde 10 milyon metreküp toprak 200 metrelik yamaçtan aktı.

Maden sahasında çalışan işçilerden 9’u tonlarca toprağın altında kaldı. Dün akşam saatlerinde başlatılan arama çalışmalarının ikinci gününde de henüz bir sonuca ulaşılamadı.Şu ana kadar ulaşılamayan işçilerin yakınları da bölgeye gelmeye başladı.

https://x.com/ekolojihabercom/status/1757398729622012114?s=20

YERLİKAYA: KÜTLE 800 METRE HAREKET ETTİ

Cevherin konumlandırıldığı yığın liç alanından yamaç üzerinde önce kayma ve sonra çok hızlı akma şeklinde bir kütle hareketi meydana geldiğini belirten İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Hareket yaklaşık 200 metre yüksekliğe sahip bir yamaç boyunca oldu. Kayan kütlenin toplam hacminin şimdilik hesaplarda 10 milyon metreküp olduğu, bu kütlenin de yaklaşık 800 metre kadar hareket ettiği ve hareket hızının ortalama saniyede 10 metre olduğu öngörülüyor” dedi.

 

Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresin, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli AFAD ekipleri de takviye olarak bölgeye sevk edildi. Birçok gönüllü yardım kuruluşu da kurtarma çalışmalarına katıldı.

AFAD, JAK, TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, madenciler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 339’u arama kurtarma, toplam 827 personel alanda görev yapıyor. Çalışmalarda 5 dron, 2 kimyasal biyolojik ve nükleer araç, 5 metale duyarlı radar cihazı ve 5 kurtarma köpeği de kullanılıyor.

 

Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, ekiplerin aramalarını sürdürdüğü İliç’te bugün yağmur yağışı ve hava sıcaklığının 4 derece olması bekleniyor.

ŞİDDETLİ YAĞIŞ FELAKET DEMEK

Uzmanlar, şiddetli yağış halinde kayan kütleyle birlikte büyük miktarda siyanürün Fırat Nehri’ne karışabileceğini, bu durumun ise bir doğa soykırımına yol açacağını belirtiyor.

 

Yer Bilimci Prof. Dr. Süleyman Pampal, Habertürk’te verdiği demeçte, Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen toprak kaymasının, altın çıkarımı sırasında kullanılan zehirli siyanür ve diğer kimyasallarla işlem görmüş topraktan oluştuğunu belirtti. İşlem görmüş toprağın, dağ gibi üst üste yığıldığını ve bu yığının Fırat Nehri’ne 700-800 metre gibi çok yakın bir mesafede olduğunu anlatan Pampal, “Fırat’a karışması, bölgedeki tüm yaşamın sona ermesi anlamına gelir. Fırat’a ulaşmasının acilen önlenmesi gerekiyor; o vadinin önü kapatılmalıdır” çağrısında bulundu.

 

KÜÇÜK: SİYÜNÜRÜN BUHARLAŞMASI TEHLİKESİ VAR

Metalürji Mühendisi Cemalettin Küçük ise topluma doğru bilgi verilmesini isteyerek, şu uyarılarda bulundu: “Artık halka yalan söylenmemesi gerektiğini belirtmek zorundayız. ‘Tedbirler alındı, hiçbir kimyasal tehlike yok’ gibi yanıltıcı açıklamalar yapılmamalı. Şu an bir risk oluştuğunu kabul etmeliyiz. Bu risk nedir? Siyanürün buharlaşması ve rüzgarın yönüne bağlı olarak insanlar ile hayvanlar için zehirlenme tehlikesi bulunmaktadır. Halkı daha fazla yanıltmayın. Şu ana kadar yapılanlar yeter; kandırma ve para kazanma çabalarına son verin. Artık yalan konuşmayı bırakın, bu ve benzeri faaliyetleri durdurun ve Türkiye’de bu işe bir son verin.”

Erzincan İliç’te son durum; Şimdiye kadar neler oldu?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin