Dağlardan sofraya; Diyarbakır’da Zuzax otu zamanı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Diyarbakır’ın Kulp ilçesinin yüksek dağlarında bahar aylarında çıkan Zuzax otu, yurttaşlardan yoğun ilgi görüyor. Dağların engebeli yamaçlarında yeşeren Zuzax otunu bulmak ve toplamak da pek kolay değil. Otu toplamak için öncelikle bitkiyi tanımak, yeşerdiği yerleri ve kokusunu bilmek gerekiyor. Aksi halde benzer otlarla karıştırılabilir. Onun için titiz bir çalışmanın yanında engebeli yamaçlara tırmanma konusunda da alışkın olmayı gerektiriyor. B

Yurttaşlar, ilçeye özgü bu otu toplamak ve işlemek için her baharda yamaçların yolunu tutuyor. Kimisi kendisi tüketmek için kimisi de ticaretini yapmak için otu topluyor. Otun yeşermesi ve toplanması bir aylık süreyle sınırlı. Bu süreyi geçirirseniz kartlaşmış ve kurumuş bir otla karşılaşırsınız.

Kulp ilçesinin Eskar Mahallesi’ne bağlı mezralarda da yurttaşlar, bahar aylarından Zuzax otunu toplayarak işliyor. Dağlardan evlere taşınan Zuzax otu, ince ince doğranarak Kürtçe conî denilen dibek taşına konuluyor. Otun oranına denk düşecek şekilde tuz eklendikten sonra dövme işlemi gerçekleştiriliyor. Bu işlem otun oranına göre kimi zaman 1 saat, kimi zaman da daha fazla zaman alabiliyor. Ot ve tuzun karışımı tamamlandıktan sonra Zuzax, bu kez tepsilere konulup kurutulmaya bırakılıyor. Kurutulan Zuzax, bir kez daha dövülme işlemine tabi tutularak elekte ayıklanıyor.

Bu işlemlerden sonra hazır hale getirilen Zuzax, yurttaşlar tarafından haşlanmış yumurta ve patates, salata, salatalık ve domates gibi birçok sebzeye serperek, tüketiliyor. Damakta bıraktığı tat nedeniyle Zuzax, yurttaşların vazgeçilmezi arasından yer alıyor.

Dağlardan sofraya; Diyarbakır’da Zuzax otu zamanı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin