KESK Meclis önünde 2024 bütçesini protesto etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- KESK, “Emekten Yana, Demokratik Halk Bütçesi” talebiyle Meclis önünde 2024 yılı bütçe teklifini protesto etti. KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, “Bu bütçe halkın, emekçilerin değil, sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmış sarayın bütçesidir” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 2014 yılı bütçesinin görüşüldüğü Meclis’in yakınındaki Mili Egemenlik Parkı’nda “Emekten Yana, Demokratik Halk Bütçesi İstiyoruz” talebiyle açıklama gerçekleştirdi. KESK Eş Genel Başkanları Mehmet Bozgeyik ve Şükran Kablan Yeşil, kentteki sendika temsilcileri ile DEM Parti, CHP ve EMEP milletvekillerinin katıldığı açıklamada, “Emekten Yana, Demokratik Halk Bütçesi İstiyoruz” pankartı taşınarak, “AKP bütçeni al başına çal” ve “Savaşa değil, emekçiye bütçe” sloganları atıldı.

Açıklamayı yapan KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan, 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nin sermayeden yana emek düşmanı olduğunu belirtti. Görüşmeleri devam eden asgari ücrete de değinen Kablan, “2024 bütçesi ile iktidar bir kez daha güvenlik harcamaları, gizli ödenekler, cari transferler, faiz ödemeleri, vergi istisnaları gibi kalemlerde yaşanan devasa artışlarla bütçeyi eritip yok ediyor. Militarist, cinsiyetçi, milliyetçi, dinci ve savaş politikalarına dayanan sermayenin ihtiyaçlarını önceleyen, bugüne kadar hayata geçirilen AKP-Saray bütçeleri ile bütçe hakkımız yok edilmiştir” diye belirtti.

2024 bütçesi ödeneklerinin programlara göre dağılımında istihdama yüzde 2, yoksullukla mücadeleye yüzde 2,1, çocukların korunmasına binde 2, kadının güçlendirilmesine milyonda 4, insan haklarının geliştirilmesine 10 milyonda 5 gibi rakamların ayrıldığını aktaran Kablan, “2024 bütçesinde en büyük gider kalemi bir önceki yıla göre yüzde 126 artışla cari transferlere ayrılmıştır. Önümüzdeki 3 yıl için bütçeden faiz giderleri yüzde 14,3’e çıkacaktır. Savunma ve güvenlik harcamaları 2024 yılında yüzde 142 artırılmaktadır” dedi.

TALEPLER SIRALANDI

Kablan, devamında KESK’in bütçe taleplerini şöyle sıraladı:

* Öncelikle bütçe hakkımızın önündeki engellerin kaldırılmasını,

* Kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına, tasfiyesine ve özelleştirme soygununa son verilmesini,

* Kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan payın artırılmasını,

* Toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçenin hayata geçirilmesini,

* Engellilere yönelik kamu hizmetlerinin geliştirilmesinin, engelli hizmetleri için ayrılan bütçe payının arttırılmasını, kamuda engelli istihdamının arttırılmasını,

* Vergide adalet istiyoruz. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını,

* Toplumun en zengin yüzde 1’lik kısmının Milli Gelirin yüzde 54’üne el koyduğu, geri kalan yüzde 99’un payına ise Milli Gelirin sadece yüzde 46’sının düştüğü adaletsiz tabloya son verilmesi için belli bir servet düzeyinin üzerindeki zenginlerden servet vergisi alınmasını,

* Emeğe kölelik dayatan politika ve uygulamalara son verilmesini,

* Yoksulluğu önleyici, dar gelirlileri koruyucu tedbirlerin hayata geçirilmesi için temel gelir güvencesi istiyoruz.

 

MA

KESK Meclis önünde 2024 bütçesini protesto etti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin