Depremlerin maliyeti açıklandı: İki trilyon TL

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan Kahramanmaraş ve Hatay Depremleri Raporu‘na göre, depremin yol açtığı felaketin Türkiye ekonomisi üzerindeki toplam yükü, yaklaşık 2 trilyon lira (103,6 milyar dolar) düzeyinde.

Söz konusu miktarın 2023 yılı milli gelirinin yaklaşık yüzde 9’una ulaşabileceği öngörülüyor. Deprem bölgesine yapılan tüm destek ve harcamalarla birlikte milli gelirin azalması nedeniyle toplam 351 milyar liralık kayıp oluştuğu belirtiliyor.

Kahramanmaraş ve Hatay Depremleri Raporu’na göre, depremin Türkiye ekonomisi üzerindeki toplam yükü içerisinde en önemli bileşenini yüzde 54,9 oranıyla konut hasarı oluşturdu. Bu oranın parasal değeri yaklaşık 1 trilyon 73 milyar lira, (yaklaşık 57 milyar dolar) olarak hesaplandı.

İkinci ağırlıklı hasar kalemi ise kamu altyapısı ve hizmet binalarındaki yıkımdan oluştu. Maliyet içindeki payı 242,5 milyar lira (yaklaşık 13 milyar dolar) olarak tahmin edildi.

Konut hariç özel kesim hasarı 222,4 milyar lira (yaklaşık 11,8 milyar dolar) olarak hesaplandı. Bu kalem içerisinde imalat sanayii, enerji, haberleşme, turizm, sağlık ve eğitim sektörleri, küçük esnaf ile ibadethanelere ilişkin hasar yer aldı.

Rapora göre, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin yarattığı maddi kayıp, Marmara depreminden 6 kat daha fazla.

Depremlerin maliyeti açıklandı: İki trilyon TL

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin