Van’da su kaynakları çöplerle kirletiliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Van’da, toplanan çöpler Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne taşımak yerine Van Gölü ve Botan Çayı’nın kenarına dökülüyor. Van Çev-Der Başkanı Ali Kalçık duruma tepki göstererek, “Bu çöplerin dönüştürülmediğini düşündüğümüzde ortaya vahşet bir tablo çıkıyor” dedi.

 

Serhat News’te yer alan habere göre Halkların Demokratik Partisi (HDP) döneminde Avrupa Birliği (AB) destekli Van’da kurulması planlanan “Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi”, belediyeye kayyım atandıktan sonra 2021 yılında tamamlandı. Ancak tesisle kent sınırları içerisindeki çöplerin dönüştürülmesi amaçlanırken, belediyeler çöpleri tesise taşımak yerine maliyet gerekçesiyle en yakın alanlara döküyor. Çatak ilçesinde toplatılan çöpler Botan Çayı, Erciş ilçesindeki çöpler ise Van Gölü’nün kenarına dökülüyor.

Van Tarihi Eserleri Koruma Araştırma Geliştirme Derneği (Van Çev-Der) Başkanı Ali Kalçık, duruma tepki gösterdi.Türkiye’de günde kişi başına 1.3 kilogram çöp üretildiğini belirten Kalçık, Van’ın nüfusunun bir milyondan fazla olduğunu ve her bir kişinin atacağı çöpün nasıl sonuçlar doğuracağının düşünülmesi gerektiğini söyledi. Kalçık, “Van genelinde bu durum düşünüldüğünde devasa bir sonuç ortaya çıkıyor. Bu çöplerin dönüştürülmediğini düşündüğümüzde ortaya vahşet bir tablo çıkıyor. HDP döneminde AB destekli yerel yönetimlere destek programı kapsamında Katı Atık Projesi yapılması planlandı. Ancak daha sonra belediyelere kayyım atanmasıyla proje kayyım döneminde tamamlandı. Bu proje ile kent merkezi, ilçe ve bağlı mahallelerdeki çöplerin toplatılıp dönüştürülmesi amaçlandı. Ancak tesise taşınması gereken çöplerin döküldüğü alanlar ciddi sorunlar yaratıyor. Örneğin; Erciş ilçesinde Van Gölü’nün tam kenarına dökülüyor çöpler ve bu gölün kirlenmesine neden oluyor. Bir diğer sorun ise Çatak ilçesinde çöplerin Botan Çayı’nın kenarına dökülüyor olmasıdır. Botan Çayı’nın kenarına dökülen çöpler sadece o bölgeyi değil, bir bütün olarak tüm doğaya zarar veriyor. Suyun kirlenmesiyle doğal yaşamın kendisi kirleniyor. Bu kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Van’da su kaynakları çöplerle kirletiliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin