Van Gölü sahilinde imara aykırı kaçak yapı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Van Gölü sahilinin dolgu malzemeleriyle doldurulması ve kaçak yapı inşa edilmesine tepki gösteren İMO Şube Başkanı Mihail Atik, inşaatın durdurulmamasına karşı suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı.

Van’ın Erdemit ilçesinde Van Gölü kıyısında bulunan Merit Oteli’nin bulunduğu sahil bir aydır taş ve betonla doldurulurken, kaçak yapı inşası da sürdürülüyor. Kentteki sivil toplum örgütü ve yurttaşların itirazlarına rağmen çalışmaları devam ederken, Türk Mühendisler ve Mimarlar Odası (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu (İKK) ve  Van Barosu, dolgu yapılan bölgede yaptıkları incelemeler sonucu 28 Kasım günü Edremit Belediyesi’ne başvurarak işlemin durdurulmasını istedi. Yapılan şikayet üzerine baro ve TMMOB’ye yazı gönderen belediye, söz konusu yapının kaçak olduğu, inşaat çalışmasının kaçak yapıldığı, yapı için mühürleme ve cezai işlem başlatıldığını belirtti.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Van Şube Başkanı Mihail Atik, çalışmaların durdurularak yapının yıkılması gerektiğini belirterek, duruma ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

‘İMAR MEVZUATINA AYKIRI’

Kamuoyuna ilk başta aktarılan bilginin kısmi bir tadilat olduğunu ifade eden Atik, şu an yapılaşmanın olduğu Merit Otel’de mülk sahiplerinin tadilat ve güçlendirme amacıyla belediyeye başvuru yaptıklarını söyledi. Atik, “Yapılar ruhsatlıysa ve güçlendirmesi gerekiliyorsa muhakkakı tadilat ve onarım yapılabilir. Fakat yaptığımız gözlemler neticesinde fark ettik ki, bırakın kıyıyı, gölün içerisine kadar girilmiş yeni bir yapılaşma süreci var. Yeni bir temel atma ve temelin üzerinden geniş tabanlı bir bina inşası var. Bunu fark ettikten sonra ilgili belediyeye yazı gönderdik. Çünkü orada yapılan çalışma sadece bir kıyı mevzuatını ihlal etmiyor, imar mevzuatını, imar planları ve Van Gölü koruma planlarını da ihlal ediyor. Sadece tek yönlü değil 6-7 yönlü bir ihlal gerçekleştiriliyor” dedi.

‘YAPI KAÇAK OLMASINA RAĞMEN DURDURULMADI’

Belediyeye gönderdikleri yazı sonucunda belediyenin yapının “ruhsatsız” olduğunu, kaçak bir yapı olduğu ile ilgili kendilerine cevap verdiğine dikkat çeken Atik, belediyenin yapılaşmayı durduracağını ve cezai işlem başlatacağını belirtti. Belediye yazıyı gönderdikten sonra da yapının hala devam ettiğinin altını çizen Atik, şöyle konuştu: “Tekrar gözlemler yaptık ve halen inşaat çalışmaları yapılıyor. Hızlı bir çalışma temposu var ve bina yükselmeye devam ediyor. Belediye; 32’nci maddeye göre işlem yaptığını söylüyor. Madem 32’nci maddeye göre işlem yaptılar, niye yapı mühürlenmedi? Mühür kararının ilgili müteahhit ve mülk sahibine aktarılması gerekiyor. Derhal orası için yıkım süresinin başlatılması lazım. Kıyının, gölün ya da imar mevzuatının tamamını ihlal eden bir yapının yıkılması gerekiyor. Ama fark ettik ki hiçbir müdahale yok ve yapı çalışması halen devam ediyor.”

SUÇ DUYURUSU

Bu yapılaşmaya ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını vurgulayan Atik, yargı süreciyle artık bu durumun takipçisi olacaklarını söyledi.

Kayyımlar ve özel bazı iştirakların eliyle kasti bir şekilde yapıların satıldığını ya da imara açıldığını söyleyen Atik, “Eğer bugün buna karşı çıkıp müdahale etmezsek kayyım ve rant ortaklarının birlikteliğiyle kentin kıymetli alanları yok edilecek” diye konuştu.

 

MA

Van Gölü sahilinde imara aykırı kaçak yapı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin