Ekolojistlerden çimento fabrikasına yalanlama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Deştin ve Bayır mahallerinde yapımına devam edilen çimento fabrikasına karşı mücadele eden ekoloji örgütleri, rüşvet iddialarını yalanladı.
Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe Meclisi, Deştin Çevre Platformu, Bayır Çevre Komitesi, Deştin ve Bayır mahallelerinde yapımı devam eden çimento fabrikasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Muğla Çimento A.Ş.’nin sahibi Cemal Karakurt’un projeye karşı olan ekolojistleri rakip firmalardan rüşvet almakla suçladığına değinilen açıklamada, Karakurt iddiaları ispat etmeye çağırıldı. İddiaların karalama olduğu kaydedilen açıklamada, “Ama bizler hakkında düzmece hikayeler anlatan kişinin nasıl bir kişi olduğuna dair bilgi sahibi olmak istiyorsanız, internette biraz araştırma yapmanız yeterlidir” denildi.
İDDİALAR ASILSIZ
Şirketin bölgede ocak açılmayacağı yönündeki iddialarının da yalanlandığı açıklamada, “Muğla Çimento’nun projelerinde öngördükleri üretim miktarı 1 milyon 700 bin ton klinker ve 2 milyon 500 bin ton çimentodur. Bu miktar üretim için kireç taşı yerine mermer tozu kullanımı az ya da çok hiçbir şekilde projede ön görülmediği gibi koordinatları verilen kalker ocaklarında kireç taşının nasıl elde edileceği ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Özetle kalker ocaklarını açmayacağız sadece mermer ocaklarının tozlarını kullanacağız lafı sadece bir yalandır. Diğer bir iddiaları ‘Biz günde anca 400 ton kömür yakabiliyoruz. Bacadan da bir duman çıkması söz konusu değil’ şeklindedir. ÇED raporunda çimento üretimi için gerekli ısıl işlemin gerçekleşeceği fırınların çalışabilmesi için, kilogramında 5000 kcal/h ısıl güce sahip Kütahya linyit kömürü kullanılacağı ve miktarın da yıllık 306 bin ton/yıl olarak hesaplandığı belirtilmiştir. Bu iddiayı baz alırsak, günde ortalama 840 ton kaliteli linyit kömürü yakılması gerekir” ifadeleri yer aldı.
 ‘YILMAYACAĞIZ’
Çimento fabrikasına karşı açılan bütün davaların devam ettiği belirtilen açıklamada, “Bizler bu mücadeleyi yürütürken kimseden para almadık, almayacağız da. Ama Muğla Çimento’dan para alanlara buradan seslenmek istiyoruz. Özellikle de Muğla Spor yetkililerine sesleniyoruz. Ruhsat sahası içinde kalan yaklaşık 8 bin dönüm ormanlık alanı, zeytinlikleri, tarım alanlarını, arıcılığımızı ve su kaynaklarını yok edecek, Bayır Barajı’nı, Kazan Göleti’ni ve Deştin Çayını kurutacak, binlerce köylüyü göçe zorlayacak, kalanları da tozuyla dumanıyla zehirleyecek bu Çimento Yıkım Projesi’ne ortak olmayın, iş birliği yapmayın, şirin gözükmeleri için reklamlarını yapmayın, sponsorluklarını kabul etmeyin. Son olarak şunları söylemek istiyoruz. Bizler Muğla’mıza ve tüm yaşam alanlarımıza sahip çıkmak için elimizden geleni yapacağız. Yalanlar ve iftiralar bizleri yıldıramaz” diye belirtildi.
Ekolojistlerden çimento fabrikasına yalanlama

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin