Ekoloji Birliği eko-kırıma karşı ortak hareket edecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Ekoloji örgütleri, AKP’nin inşaat, baraj ve maden işletmeleri izinleriyle ortaya çıkan ekolojik tahribatlara karşı yeni bir mücadele hattını belirlemek için Diyarbakır’da  bir araya geldi. ÇandAmed’de dün basına kapalı olarak yapılan konferansta ekolojik tahribatlara ilişkin mücadele yöntemleri tartışıldı. Ekoloji Birliği’nin bileşenlerinden Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Eşsözcüsü Süleyman Eryılmaz, konferansın önemine ve bölgede yaşanan ekolojik-kırıma tahribatlara ilişkin konuştu.

Ekoloji Birliği’nde 86 ekoloji örgütünün yer aldığına dikkati çeken Eryılmaz, konferansın Diyarbakır’da  yapılmasının ana nedeninin bölgedeki ekolojik yıkıma dikkat çekmek olduğunu belirtti.  Eryılmaz, burada yürütülen ekolojik mücadelenin savaş mantığıyla bastırıldığını yaptıkları toplantı için bile bölgenin zırhlı araçlarla ablukaya alındığını söyledi.

Barajlar, HES’ler, madenler gibi bütün şeylerin her yerde ekosisteme etki ettiğini belirten Eryılmaz, “güvenlik” adı altında yapılan barajların ekosistemi tamamen ortadan kaldırdığını söyledi. Kurulmaması gereken yada kurulmasına ihtiyaç olmayan yerlerde böyle barajların kurulmasının ciddi şekilde ekosistemi bozduğunu ifade eden Eryılmaz, “Biz ekoloji mücadelesi yürütenler barajlara karşıyız. Çünkü suyun kendi doğallığında, ekosisteminde akması ve varacağı yere varması lazım. O zaman denge oluşuyor” diye konuştu.

Eryılmaz, iklim krizi ile baş başa olunduğunu belirterek iklim krizinin sadece yoksulların değil, kapitalistlerin kendilerini de yok edecek sorun olduğunu ifade ederek, “Ormanlar ise su varlıkları alanlarıdır. Ormanları yok ederseniz suyu da yok etmiş oluyorsunuz. Sadece ağaçları, içerisinde yaşayan canlıları değil -zaten onları katletmek ciddi bir kırım, biz buna ekokırım diyoruz’ ormanları da yok ederseniz, bu durum zengin gibi görünen Türkiye coğrafyasındaki su varlıklarının ciddi bir şekilde yok olması demektir” dedi.

Ekoloji Örgütleri’nin kendilerini ifade etmelerinin ve mücadele geliştirmelerinin 5-10 yıllık bir sürece dayandığını ancak son yıllarda görünür olduğunu dile getiren Eryılmaz, “Hakkari’de bir nöbet var. 5 yıl önce, 2 yıl önce böyle bir mücadelenin olabileceğini düşünemiyordum. Kürt illerinde böyle bir mücadele büyüyor. Bizim tek sorunumuz bu küçük küçük çoban ateşlerini bir araya getirip koordinasyonunu sağlamak. Bunu becermek için Ekoloji Birliği oluşturuldu. Amed’deki toplantı Kürt illerindeki ekoloji hareketlerini daha da fazla harekete geçirecektir” diye konuştu.

 

MA

Ekoloji Birliği eko-kırıma karşı ortak hareket edecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin