77 çevre örgütünden asbeste karşı ‘önlem alın’ çağrısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Deprem bölgelerinde kaldırılan hafriyatın asbest ve kimyasal tehlikesi oluşturduğu uyarısında bulunan 77 çevre örgütü, acil önlem alınması için çağrı yaptı.
Ekoloji, çevre, hayvan hakları örgütleri ile sendikalar, deprem sonrası kimyasal tehlikeye dair yazılı açıklama yaparak, alınması gereken önlemleri sıraladı. 77 örgütün imzacısı olduğu açıklamada, doğanın ve toplum sağlığının korunması gerektiğine vurgu yapılarak, depremden sonra hafriyat dökümü ve asbest tehlikesinin halk sağlığını ve ekosistemi tehdit ettiği belirtildi.
‘SERMAYE DEĞİL EKOLOJİK DENGE’
Enkazların sulama çalışması yapılmadan hızlıca kaldırılmaya çalışıldığı ifade edilen açıklamada, yıkım ve boşaltma esnasında havaya toprağa ve suya zararlı kimyasalların karıştığı ve asbest riskine karşı koruyucu ekipmanların kullanılmadığı kaydedildi. Açıklamada, talepleri şu şekilde sıralandı:
“* Depremden önce ve sonrasında belirlenmiş hafriyat depolama yerleri dışındaki tüm döküm işlemleri acilen durdurulmalıdır. Belirlenen alanların ise listesi ve konumları kamuoyuna açıklanmalı, TMMOB, kent/ekoloji örgütleri ve yerel temsilcilerin bu alanları denetlemesine izin verilmelidir. Çok sayıda kimyasal içeren enkaz atıkları, tehlikeli atık depolama şartlarını karşılayan, ,sızdırmazlığı sağlanmış depo alanlarında tutulmalıdır.
* Enkaz kaldırma işlemleri sulama yapılarak, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından gerekli önlemler alınarak sermaye odaklı değil ekolojik dengeyi koruyan, emekçilerin hayatını koruyacak bir biçimde yapılmalıdır.
* Yıkılan ve hasarlı evlerin asbest ve başkaca tehlikeli madde içerip içermediğine dair envanter kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
* Asbest ve tehlikeli kimyasal içeren hafriyatlar bilimsel yöntemler ile ayrıştırılıp bertaraf edilmeli, yaşam döngüye zarar vermeyecek biçimde depolanmalıdır.
* Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığı başta olmak üzere, enkaz kaldırma ve döküm çalışmalarından sorumlu kamu kurumları ile ekoloji örgütleri, meslek odaları, kent konseyleri, sendikalar vb. yerel tüm öznelerin içinde olduğu şeffaf işleyen ortak koordinasyonlar kurulmalıdır.
İMZACILAR 
Asbest Söküm Uzmanları Derneği, Aydos Ormanı Savunması,Artur Çevre Platformu (ARÇEP), Antalya Vegan Platformu ,Atakent Kadın Meclisi, Ayvalık Tabiat Platformu, Bakırtepe Çevre Platformu, Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Merkezi (BTS), Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP), Burak Özgüner Hayvan Hakları Çalışma Merkezi (BURHAK), Bursa Su Kolektifi, Büyük Menderes İnisiyatifi (BMİ), Çepeçevre Çevre Haberleri Ajansı (ÇHA), Çeşme Çevre Platformu, Datça Demokrasi Platformu, Doğanın Çocukları Deneye Hayır Derneği, Dört Ayaklı Şehir, Divriği Yaşam ve Doğa platformu,Ekoloji Birliği, Ekoloji Politik, Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Fenerbahçe Kalamış Dayanışması, Gaia Dergi, Gazhane Çevre Gönüllüleri, Göztepe Kooperatifi , Gökova Ekolojik Yaşam Derneği, Haliç Dayanışması, Halkevleri Ekoloji ve Kent Çalışmaları, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Hayvanlara Adalet Derneği, Haydarpaşa Dayanışması, Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, İklim Adaleti Koalisyonu, İkizdere Dernekler Federasyonu, İzmir Yeşil Gelecek Derneği, İkizköy Çevre Komitesi, Kadıköy Kent Dayanışması, Kadıköy Kooperatifi , Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, KAYY-DER Kültür Derneği Kızderbent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması,Kuzguncuk Kooperatifi,Kuşadası Çevre Platformu, Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi,Maltepe Kooperatif Girişimi,Malatya Çevre Platformu, MAYADER Mahalle Yaşam Derneği, Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Munzur Koruma Kurulu (DEDEF, Muğla Çevre Platformu, ODTÜ çevre topluluğu, Polen Ekoloji, Sarıyer-Büyükdere Gıda topluluğu, Samandağ RES Karşıtı Mücadele, Sivas Konfederasyonu Çevre ve Ekoloji Komisyonu (Sivkon), Tarlabaşı Dayanışma, TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye Vegan Derneği (TVD, Validebağ  Direnişi, Validebağ Savunması, Validebağ Gönüllüleri, Van Çevre Tarihi Eserleri Koruma Araştırma Ve Geliştirme Derneği (VAN ÇEVDER), Veganizm Özgürlüktür Platformu, Uluslararası Çevre Gazetecileri Derneği (UÇE), Yaşam ve Dayanışma Yolcuları, YerDeniz Kooperatifi, Yeryüzü Ekoloji Kolektifi , Yeni Foça Forum, Yeşil Sol İklim Krizi Çalışma Grubu ,Yeşil Direniş Ekoloji ve Yaşam Gazetesi , Yunuslara Özgürlük Platformu.
77 çevre örgütünden asbeste karşı ‘önlem alın’ çağrısı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin