Türkiye ve Yunanistan’da Sıcaklık Rekoru Kırıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine göre, bu yılın Kasım ayı ortalama sıcaklığı, 1991-2020 dönemi minimum sıcaklık normallerinin 0,8 derece üzerinde gerçekleşirken maksimum sıcaklık normallerinin ise 4,1 derece üzerinde oldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan verilere göre, 9,3 derece olan 1991-2020 dönemi Kasım ayı ortalama sıcaklığı, geçen ay 12,5 dereceyle normallerin 3,2 derece üzerinde gerçekleşti.

Türkiye’de 2010 yılı Kasım’ında da ortalama sıcaklık 12,5 derece ölçülmüştü. Geçen ay, Türkiye’nin büyük bölümünde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşen sıcaklıklar; Korkuteli, Karaisalı, Hakkari, Ergani ve Mardin çevrelerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Kasım ayında en düşük sıcaklık sıfırın altında 15,3 derece ile Erzurum’da, en yüksek sıcaklık 32,9 derece ile Manisa’nın Salihli ilçesinde tespit edildi.

Maksimum Sıcaklıklar Normalin 4,1 Derece Üzerindeydi

Bu yılın Kasım ayı ortalama minimum sıcaklıkları, 1991-2020 dönemi minimum sıcaklık normallerinin 0,8 derece üzerinde gerçekleşirken maksimum sıcaklık normallerinin ise 4,1 derece üzerinde oldu. Marmara Bölgesi’nin Kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 11 dereceyken, bölgede geçen ay ortalama sıcaklık 14,2 dereceyi gördü. Uzun yıllar Kasım ayı maksimum sıcaklık değeri 27,2 derece olan İstanbul’da geçen ayın sıcaklığı 29,6 derece ölçülürken aradaki sıcaklık farkı 2,4 derece oldu.

Atina’da Son 160 Yılın “En Sıcak Sonbaharı”

Araştırmacıların Atina Ulusal Gözlemevi için hazırladıkları rapora göre, Yunanistan’ın başkenti Atina, 2023 yılının Eylül-Kasım aylarında, hava durumu ölçümlerinin başladığı 19’uncu yüzyıl ortasından bu yana en sıcak sonbaharını yaşadı.

Bu dönemde ortalama sıcaklıklar 21,7 olurken gün içindeki en yüksek sıcaklıkların ortalaması 26,4, en düşük sıcaklıkların ortalaması ise 18,5 oldu. Atina’da bu yılkine yakın en sıcak sonbaharlar 2019 ve 2012’de yaşanmıştı. Ekim ve Kasım’da seyreden yüksek sıcaklıklar, bu yıl sonbahar sıcaklık ortalamasının son 160 yılın en sıcağı olmasına yol açtı.

Türkiye ve Yunanistan’da Sıcaklık Rekoru Kırıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin