BM İklim Şefi’nden uyarı: ‘Dünyayı kurtarmak için iki yılımız var’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin Genel Sekreteri Simon Stiell, Londra’da yaptığı konuşmada insanlığın dünyayı kurtarmak için sadece iki yıla sahip olduğunu ve bu süre zarfında dramatik değişiklikler yapılması gerektiğini belirtti. Stiell, küresel ısınmayı yavaşlatmak için gereken finansmanın sağlanmasında da ciddi adımlar atılmasının şart olduğunu vurguladı.

Stiell’in açıklamaları, dünya hükümetlerinin 2025 yılına kadar karbon kirliliğini azaltacak yeni ve daha güçlü planlar geliştirmeleri gerektiği bir dönemde geldi. Ayrıca, bu yıl dünya genelinde neredeyse yarısı seçimlerle geçecek ve bu ay Washington‘da kritik küresel finans toplantıları yapılacak.

“Şu anda hala, sera gazı emisyonlarını düşürme şansımız var. Yeni nesil ulusal iklim planlarına ihtiyacımız var ve bu planların şimdi güçlendirilmesi gerekiyor” diyen Stiell, iklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün daha fazla hisseden insanların, toplumların ve politik spektrumların geniş kesimlerinde artan bir iklim eylemi talebi olduğunu söyledi.

Stiell, özellikle tarım sektörünü vurgulayarak, artan kuraklık olaylarının, emisyonları azaltma ve çiftçilerin bu yeni koşullara uyum sağlamalarına yardımcı olma konusunda daha cesur adımlar atılmasını zorunlu kıldığını belirtti. Bu durum, gıda güvenliğini artırabilecek ve açlığı azaltabilecek. Ayrıca, fosil yakıt kirliliğinin azaltılmasının, hükümetler ve hane halkları için daha sağlıklı bir yaşam ve ciddi ekonomik tasarruf anlamına geleceğini de ifade etti.

Stiell, konuşmasını, Dünya Bankası ve diğer büyük çok taraflı kalkınma kuruluşlarının toplantılarından hemen önce yaptı. Bu toplantılarda, özellikle iklimle ilgili felaketlerden etkilenen fakir ülkeler için kredi verme sistemlerinde önemli reformlar yapılması için Barbados Başbakanı Mia Mottley ve Kenya Cumhurbaşkanı William Ruto tarafından yönetilen bir grup ülkenin baskı yapacağı biliniyor.

Stiell’in çağrısı, yoksul ve en çok zarar gören ülkeler için borç rahatlatması çağrısını da içeriyor. Bu ülkelerin 400 milyar dolar (yaklaşık 13 trilyon TL) borç finansmanına para harcadığını ve bu parayı iklim değişikliğine karşı önlem almak için kullanmaları gerektiğini belirtti.

 

Derleme; Yeşil Gazete

Fotoğraf: Jon Linden | UN Climate Change

BM İklim Şefi’nden uyarı: ‘Dünyayı kurtarmak için iki yılımız var’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin