Mera ve tarım arazilerine GES kuruluyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Taşova ilçesinde kurulu bulunan HES’in elektrik ihtiyacını karşılamak için 19 bin metrekarelik mera ve tarım arazisine GES kurulması için “ÇED gerekli değil” kararı verildi.

Amasya Taşova ilçesi Uluköy köyünde GA Elektrik Enerji isimli şirket tarafından kapasite artışı yapılmak istenen Güneş Enerjisi Santrali (GES) için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değil” kararı verildi. Yine aynı şirket tarafından işletilen Umutlu Hidroelektrik Santrali’nin (HES) elektrik ihtiyacını karşılamak için yapılacak olan GES projesi kapsamında mevcut 6 bin 780 adet panele ilave olarak 2 bin 437 panel daha eklenecek.

GES projesinde mevcutta 2 adet olan saha, kapasite artışı ile ek olarak 19 bin 634 metrekarelik 3 alana daha yayılacak. GES alanının bir kısmı 1/100.000 ölçekli Amasya İli Çevre Düzeni Planı’nda “mera” olarak tanımlıyken bir kısmı ise “tarım alanı” olarak görünüyor. Yine GES alanı, 1/25.000 ölçekli Arazi Varlığı Haritası’na göre “Sulu tarım ve kuru tarım (Nadaslı)” alanlarda kalıyor.

Mera ve tarım arazilerine GES kuruluyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin