İklim Değişikliği Endeksi: Türkiye 47’nci sıraya geriledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Türkiye’nin, İklim Değişikliği Performans Endeksi’nde 59 ülke arasında 47’nci sıraya gerilediği açıklandı.
Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraftar Konferansı’nın 27’ncisi (COP27) Mısır’da yapıldı. Konferansta Germanwatch, NewClimate Institue ve CAN Internatiol dünya çapında en fazla sera gazı salan 59 ülkenin yer aldığı İklim Değişikliği Performans Endeksi’ni (CCPI) yayınladı. Rapora göre, Türkiye söz konusu endekste 6 sıra geriye düşerek, 47’nci sıraya geriledi. Türkiye’nin aksine Şili, Fas ve Hindistan gibi ülkeler ilk 10’unun arasına girdi.
TÜRKİYE 6 SIRA GERİYE DÜŞTÜ
Diğer ülkelere kıyasla enerji tüketimi düşük olma avantajını günden güne yitiren Türkiye, enerji kullanımında 49’ncu sırada yer aldı. İklim politikasında dünyanın en kötü ülkesi olan Rusya’nın ardından ilerleyen Türkiye, 6 sıra gerileyerek 47’nci oldu.
RANT MANZARALARI
Türkiye’de 2022 yılı boyunca ekolojik tahribat yaratan iklim değişikliğini hızlandıran pek çok politika yürütüldü ve yürütülmeye devam ediyor. Şırnak’ta bulunan Cudi Dağı’nda 7 aylık bir süre içerisinde ormanlık alanın yüzde 7’si yok edildi. Bunun yanı sıra Mersin Akkuyu ve Sinop Abalı’da Nükleer Güç Santrallerinin kurulması için çalışmalar sürdürülüyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi raporlarına göre, 2020 yılında 3 bin 350, 2021’de 299 adet orman yandı. Türkiye’de her yaz orman yangınları ile karşılaşılmasına rağmen teknik materyallerin bu yangınlar esnasında yetersiz kaldığı çokça görüldü. Bunun yanı sıra Çanakkale’de bulunan Kazdağları’nın mahkemede ikinci kez yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu kararın ardından AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz Holding’e ait Truva Bakır Maden İşletmeleri’nin çalışma alanında yangın çıkmıştı. Orman yangınlarının yanı sıra Kapadokya bölgesinde yer alan tarihi eserler de yol yapım çalışmaları ile tahrip ediliyor. Ankara başta olmak üzere pek çok kentte şehirlerin ormanlık alanları yok edilerek yol çalışmaları yapılıyor.
İklim Değişikliği Endeksi: Türkiye 47’nci sıraya geriledi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin