DEDAŞ’ın uygulamaları çiftçileri göçe zorluyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- DEDAŞ’ın yüksek elektrik faturaları ve kestiği cezalar Mardîn’deki çiftçileri üretimden kopma noktasına getirdi. Çiftçiler, DEDAŞ’ın destekleme ödeneklerine dahi el koyması nedeniyle topraklarını terk edip göç etmeye zorlandıklarını ifade etti.

Mezopotamya Ovası’nda yaygın tarım faaliyetlerinin yapıldığı kentlerden biri Mardîn. Kentin Artûklu, Kızıltepe, Nusaybin ve Derik ilçeleri tarımsal üretimin önemli merkezleri arasında. 3 milyon dekarlık tarımsal arazinin bulunduğu kentte, arazilerin yüzde 70’i sulanabilir alanlardan oluşurken, yüzde 30’unda susuz tarım yapılıyor. Çoğunlukla buğday, mısır ve arpa ekimi yapılan araziler yer altı suları ile sulanıyor. Sulamanın yapılabilmesi ise elektrik enerjisine bağlı.

Yüksek maliyetler ve düşük taban ücretlerinin yanı sıra kentteki çiftçilerin yaşadıkları en büyük sorun, elektrik dağıtım şirketi Dicle Elektrik Dağıtım AŞ.’nin (DEDAŞ) belirlediği yüksek elektrik faturaları ve kestiği cezalar.

Tarımsal üretimin elektriğe bağlı olduğu kentte, DEDAŞ’ın uygulamaları nedeniyle üretim desteklemelerini dahi alamamaları son yıllarda birçok kişinin çiftçiliği bırakmasına neden oldu. Kızıltepe Çiftçiler Derneği’nin tahmini verilerine göre, son 5 yılda kent genelindeki 6 bin dolayındaki çiftçinin yüzde 15’i, yüksek elektrik faturaları, trafolara el konulması, ‘kaçak tüketim bedeli’ adı altında kesilen yüksek cezalar gibi nedenlerle ekim yapmayı bıraktı.

Çiftçilerin arazilerini ekememesi nedeniyle köylüler şehir merkezine ve farklı şehirlere göç etmek zorunda kalırken, bu köylerden biri Artûklu ilçesine bağlı Qeraşîka (Yukarıaydınlı) köyü Gundik Maqso mezrası.

Köydeki çiftçiler, ektikleri buğday, mısırın yanı sıra üzüm bağları ile zeytinlikleri elektrik kesintileri nedeniyle sulayamadıkları için tarım yapamayacak duruma geldi. Mezrada yaşayan 15 aileden 4’ü, son iki yıl içinde şehir merkezine ya da farklı kentlere göç etti.

Köy sakinlerinden İlham İlhami, iki yıldır elektriğinin kesik olması nedeniyle arazisini ekemeyen çiftçilerden. DEDAŞ’ın kestiği faturalara itiraz edip konuyu yargıya taşıyan çiftçinin elektriği dava sonuçlanmadan tamamen kesildi. Mağdur çiftçi, 150 dönümlük arazisinde iki yıldır ekim yapmazken, tankerle su taşıyarak sulamak zorunda kaldığı zeytinliği ile üzüm bağından da yeterli verimi alamıyor.

Çiftçi İlhami, “Defalarca elektriği açmaları yönünde başvurmuş olsam da borcu gerekçe yapıyorlar, ama mahkememiz devam ediyor. Mahkemenin vereceği karar neyse onu kabul edeceğiz. Aksi halde yapılan zulümdür” diye konuştu.

İki yıldır ekim yapmadığını, bir kısım alanda sadece susuz tarım yaptığını belirtin İlhami, “Sadece buğday ektim, onu da susuz yerde ektim. Zeytinlerim, üzümler dallarında kuruyor. Büyük bir zulümdür. Nasıl olacak ben de bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

 

MA

DEDAŞ’ın uygulamaları çiftçileri göçe zorluyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin