Bitlis’teki Kef Kalesi’nde 2 bin 700 yıllık mutfak ve hizmet odaları tespit edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Urartular döneminde Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde, Van Gölü’ne hakim 2 bin 300 rakımdaki tepeye inşa edilen kaledeki faaliyetlerin büyük bir yangın nedeniyle sona erdiği belirlendi- Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Coşkun:- “Kalenin batı bölümünde, kale ile ilişkili olacak hizmet binalarının da varlığını görmekteyiz. Mutfak ve kaleye hizmet sağlayacak çeşitli odaların varlığını tespit ettik”

 

AA’da yer alan habere göre  Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde Urartular dönemine ait 2 bin 700 yıllık Kef Kalesi’nde yürütülen kazılarda mutfak ve hizmet odaları tespit edildi.

Urartu Kralı 2. Rusa tarafından Süphan Dağı eteğindeki Van Gölü’ne hakim tepeye inşa edilen Kef Kalesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ve desteğiyle kazı çalışması yapılıyor.

Urartuların önemli yapıları arasında yer alan ve 50 yıl aradan sonra geçen yıl başlanan kazılar, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Coşkun’un bilimsel danışmanlığında yürütülüyor.

Kazılarda bu yıl “fil ayakları” olarak adlandırılan kale kolonlarında “Urartu mavisi” olarak isimlendirilen boyaları, kalenin batı kısımlarında da mutfak ve hizmet odaları tespit edildi.

– “Kaledeki faaliyetler büyük bir yangınla son bulmuş”

Doç. Dr. Coşkun, AA muhabirine, 50 yıl aradan sonra geçen yıl başlatılan kazılarda yerleri tespit edilen fil ayaklarından bazılarını yeniden ayağa kaldırarak etrafını temizlediklerini söyledi.

Bu yıl çalışmalara hizmetle ilgili alanlarda devam ettiklerini anlatan Coşkun, “Kale, milattan önce 685-645 yıllarında hüküm sürmüş 2. Rusa tarafından inşa edilmiş. 2. Rusa, kentler inşa eden önemli bir kral. Sadece mimari değil, sanatsal anlamda da önemli eserler kazandırmış. Bunu Kef Kalesi’nde görebiliyoruz. Kef Kalesi’ndeki faaliyetlerin çok büyük bir yangınla son bulduğunu belirledik. Kalenin tüm alanına yayılan ve bazaltı bile etkileyecek kadar büyük bir yangın olduğunu gördük. Kalenin batı bölümünde, kale ile ilişkili olacak hizmet binalarının da varlığını görebiliyoruz. Mutfak ve kaleye hizmet sağlayacak çeşitli odaların varlığını tespit ettik. İkinci dönem çalışmalarımız, restorasyon ve konservasyon olarak devam ediyor.”

ADANA – Tabancayla öldürülen kişinin katil zanlısı arkadaşı çıktı
ADANA – Tabancayla öldürülen kişinin katil zanlısı arkadaşı çıktı
Taştan yapılmış dikdörtgen planlı yeni bir mimari yapının 70-80 santimetre yüksekliğindeki duvarlarını da ortaya çıkardıklarını bildiren Coşkun, yapının üst kısmının kerpiçten inşa edildiğini ve yıkıldığını aktardı.

Bitlis’teki Kef Kalesi’nde 2 bin 700 yıllık mutfak ve hizmet odaları tespit edildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin