Milas’ta içme suyu havzasına mermer ocağı projes

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- Burdur merkezli CML Madencilik Şirketi, Muğla’nın Milas ilçesi Kırcağız Mahallesi’ne mermer ocağı açmak için başvurdu. Başvuruyu değerlendiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ÇED süreci başlattı. Şirket, 8.5 hektarlık alanda yılda 20 bin metreküp mermer çıkarmayı hedefliyor. Yılda 180 bin metreküplük pasa oluşacağı tahmin ediliyor.

 

Proje sahası Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nında hem ormanlık alanda hem de Akgedik Barajı’nın orta mesafeli koruma alanlarında yer alıyor.

 

Proje sahasına yaklaşık 1 kilometre mesafede turistik bir merkez olan Arap Yutan Vadisi, yaklaşık 2 kilometre mesafede ise Sarıçay Nehri bulunuyor. Projenin en yakın konuta mesafesi ise sadece 1.2 kilometre.

 

Öte yandan şirketin aynı içme ve kullanma suyu orta mesafeli koruma alanı sınırları içerisinde başka bir mermer ocağı işletmesi daha bulunuyor. Bu ocak için de 2022 yılında ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmiş.

Projeyi değerlendiren Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Milas Meclisi’nden Neşe Tuncer, şunları söyledi:”Ruhsat alanı Akgedik Barajının hemen kuzeyinde yer alıyor. Proje tanıtım dosyasında hakim rüzgârın güneyden estiği yazmış olsa da kuzeyden rüzgârın da aynı sıklıkta estiği tanıtım dosyasında yazıyor. Mermer ocağı tozlu bir operasyon. Bu da hem var olan hem de açılması planlanan ocağın tozlarının içme ve sulama amaçlı kullanılan Akgedik Barajı üzerinde kirlilik yaratacağını göstermektedir. Pasa alanlarının da üst kotlarda aşağı kotlara çökme ve akma tehlikesi var. Bu da su kaynaklarını kirletecektir.”

 

ÇED dosyasına göre mermer ocağında günde 61 ton su kullanacağına dikkat çeken Tuncer, “Bu miktarda suyun nasıl ve nereden temin edileceği konusunda tatmin edici bir açıklama yapılmıyor. ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilen 2022 tarihli proje tanıtım raporunda MUSKİ görüşü alındığı yazsa da ilgi yazı sadece su kaynaklarına ilişkin gönderilen bir CD için yazılan üst yazıdır ve 2018 tarihlidir. Yani karşımızda yine doğamızı, su kaynaklarımızı yok etmek için önümüze getirilen yalan bir ÇED süreci var. Milas’ın sadece 5 kilometre dışında planlanan bu projeye ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmesi halinde Milaslılar muhakkak ki bir girişimde bulunacaklardır” diye konuştu.

ARTI GERÇEK

Milas’ta içme suyu havzasına mermer ocağı projes

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin