Mezeköy’de talan için bakanlığa tam destek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Mezeköy’de köylülerin jeotermale karşı açtığı davanın bilirkişi raporu açıklandı. Raporda şirket ve bakanlığa tam destek verilerek, ekolojik talanın önü açıldı.
Aydın’ın Köşk ilçesine bağlı Mezeköy’de yapılmak istenilen jeotermal kaynak arama sondaj çalışması için “ÇED gerekli değildir” kararına karşı köylülerin açtığı davanın bilirkişi raporu açıklandı. Bilirkişi raporu da, “ÇED gerekli değildir” kararını onayladı. Projenin hayata geçirilmesi halinde insan ve çevresel etkiler açısından tehlike oluşturmayacağını ve projenin gerçekleşmesinin çevre açısından sakıncalı bulunmadığına yer verdi.
Bilirkişi raporunda şu ifadeler kaydedildi: “Planlama açısından yapılan değerlendirmede dava konusu alana ilişkin bu aşamada her hangi bir plan çalışması bulunmadığı Aydın-Muğla-Denizli planlama bölgesi 1/100000 ölçekli çevre planı çevre düzeni plan kararı ve bu planın plan hükümleri çerçevesinde söz konusu alanda yapılacak faaliyetler yönünde her hangi bir olumsuzluk bulunmadığı, dava konusu alana ilişkin faaliyet planlama açısından irdelendiğinde ilgili mevzuat ve planlama esaslı açısının uygun olduğu kanaatine varılmıştır.
Çevresel etkilere karşı alınması planlanan ve taahüt edilen hususların yerine getirmesi durumunda insan ve çevresel etkiler açısından tehlike oluşturmayacağı ve projenin gerçekleşmesinde çevre açısından sakıncalı bulunmadığı kanaatine varılmıştır. Yapılması planlanan tesisin ekolojik bir tahribata yol açmayacağı, enerji üretimi artırımına katkı sağlayacağı kanaati hasıl olmuştur. Sonuç olarak Aydın ili Köşk ilçesi Mezeköy ve Uzundere Mahalleleri civarında Efendi Jeotermal Tarım Oto Kiralama A.Ş. tarafından yapılması planlanan Jeotermal kaynak arama sondajı DES-10 kuyusu projesiyle ilgili olarak Aydın Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından 12.03. 2022 tarihli Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir kararına esas teşkil eden nihayi proje tanıtım dosyasını yeterli olduğu ortak görüş ve kanaatine varılmıştır.”
KÖYLÜLER: MÜCADELEMİZ SÜRECEK
Mezeköy sakinleri de sanal medya hesaplarında bilirkişi raporuna tepki göstererek, şu açıklamada bulundu. “Bilirkişi keşfi için gelen heyet, daha önce de Aydın’ın birçok ilçesinde JES projesine, Salda’ya ve Akbelen Ormanları’na ‘ÇED gerekli değildir’ kararı vermiş. Heyette ‘biyolog’ olarak bulunan kişi ise daha önce ‘Resmi evrakta sahtecilik’ten ceza almış. Bütün bu adaletsizliklere karşın mücadelemize devam edeceğiz. Köyümüz, incirimiz, zeytinimiz, yaşam alanımız ve emeğimiz jeotermal enerjiden ve şirketlerinden daha kıymetlidir.”
NE OLMUŞTU? 
Aydın Köşk ilçesine bağlı Mezeköy’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile acele kamulaştırma yapılan alanda, jeotermal kaynak arama sondajı (JES) yapılmak isteniyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Nisan ayında bölgeye ilişkin verdiği “ÇED gerekli değildir” kararına itiraz süresi dolmadan, 200 dönümlük arazi kamulaştırıldı. Köylüler, JES’lere verilen “ÇED gerekli değildir” ve acele kamulaştırma kararlarına karşı dava açtı.
120 haneli ve yaklaşık 300 kişinin yaşadığı Mezeköy’de “kamulaştırılan” 200 dönümlük arazi içerisinde zeytinlikler, incir ağaçları var. Arıcılık yapılıyor. Alan, 1. sınıf tarım arazisi statüsünde. Proje yerleşim yerine çok yakın. Ayrıca kapsam alanı içinde yer alan derenin jeotermal suyuyla kirlenme riski var. Mezeköy’e komşu Uzundere köyünde de yaklaşık 700 kişi yaşıyor ve proje bu köyü de etkileme riski taşıyor.
Mezeköy’de talan için bakanlığa tam destek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin