Aliağa’da asbestli gemi tepkisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EKOLOJİ HABER- İzmir Aliağa ilçesine sökülmek için getirilen ve asbest bulunduğu bildirilen Raymand Croze isimli gemiye tepki gösteren Aliağalılar, geminin sökülmesine izin vermeyeceklerini vurguladı.

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, Aliağa’da bulunan gemi söküm tesislerinde sökülmek üzere ilçeye getirilen ve içinde asbestin yani tehlikeli atıklar bulunan Raymond Croze gemisine ilişkin Demokrasi Meydanında basın açıklaması yaptı. “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir” pankartı açılan açıklamada “Zehirli gemiye dur de”, “Aliağa’da asbest ve tehlikeli atık istemiyoruz” dövizleri taşındı. Açıklamada “Susma haykır, temiz çevre haktır”, “Dünyanın çöplüğü olmayacağız” ve “Ölüm solumak istemiyoruz” sloganları atıldı. Açıklamaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İzmir İl eşbaşkanlarının yanı sıra çevre ilçelerden ekolojistler ve çok sayıda yurttaş katıldı.

 

Platform adına konuşan Sebahattin Yeşiltepe, Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’ne yeni bir “ölüm gemisi” geldiğini aktardı. Fransız Orange adlı şirkete ait, ömrünü tamamlamış Raynond Croze adlı geminin bugün Aliağa’ya ulaştığını söyleyen Yeşiltepe, “Anadolu Gemi Söküm Tesisi’ne getirileceği iddia edilen gemi, 120metre uzunluğunda ve 8 güverteden oluşan bir telekomünikasyon gemisi. Raymond Croze gemisi, İstanbul Boğazı’nın altından geçen internet kablolarının bakım ve onarım çalışmalarını da yapmış. Geminin tehlikeli madde envanteri raporunda (IHM) 50 ile 100ton arasında asbest içerdiği bilgisi yer alıyor. Uzmanlar, gemi söküm işlemlerinde yalnızca asbest değil birçok tehlikeli kimyasal madde bulunduğunu ifade ediyorlar. Aliağa’da birçok zararlı madde içeren pek çok geminin söküldüğünü ve bu durumun halk, çevre ve işçi sağlığı açısından tehdit oluşturduğunu hep söylüyoruz, söylemeye devam edeceğiz. Gemi sökümü tehlikesiz ve gelir getiren bir işlem olsaydı Avrupa ülkeleri bu işlemi kendi ülkelerinde yaparlardı. Sırf bir endüstri yaratıyor ve para getiriyor diye ülkemizin sanını, doğayı, işçimizi tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yoktur. Türkiye, Avrupa’nın ve dünyanın çöplüğü değildir” dedi.

 

Gemi Söküm Platformu tarafından hazırlanan raporda söz konusu tesislerle ilgili asbest miktarlarının yanlış beyan edildiği ve asbest sökümünde eğitimsiz işçilere yaptırıldığının ortaya çıktığını kaydeden Yeşiltepe, “Geçtiğimiz yıl Brezilya donanmasına ait ölüm gemisi Sao Paulo’ya karşı verilen mücadele sonucunda geminin geri döndürülmesini nasıl sağladıysak bugün de aynı mücadele ruhuyla Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’ndeki çevreyi,halkımızı, işçimizi zehirleyen söküm teknikleri yerine kapalı havuzlarda, eğitim almış işçilerle gemi sökümünün gerçekleşmesi konusunda kamuoyunu harekete geçirme, işveren üzerinde baskı oluşturma çalışmalarına devam edeceğiz. Sizleri; kendinizi, çocuklarınızı, torunlarınızı ve Aliağa’mızı korumanız için bizimle birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

 

MA

Aliağa’da asbestli gemi tepkisi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BEDA
Giriş Yap

Ekolojihaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin